| anonim_4396 a întrebat:

Comprimatele de Bromhexim pot da dependenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Din cate stiu eu nu dau dependenta.

| adeana a răspuns:

Picaturile da. si daca comprimatele contin aceleasi substante (si sunt sanse mari sa fie asa) posibil sa dea si ele dependenta. Ia-le cat e prescris.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Comprimatele de Bromhexin grupa farmaceutica: antitusive, alcaloizi de opiu si derivati. Nu se administreaza pe timp indelungat pentru ca ele contin codeina si codeina pe timp indelungat creaza depenenta. Codeina figureaza ca substanta dopanta.