| elener a întrebat:

Pentru ce se folosesc comprimatele Dophaston si ce efecte au?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cu plăcere :)

Mda, acum, cu aceste "completări", este destul de OK!
Într-adevăr, Duphaston-ul administrat cu câteva zile înainte de a veni menstra, "asigură" venirea acesteia ( ţi l-a prescris preventiv, ca să fie sigur că nu apare amenoree din cauza chistului ).

Aş face doar o mică "observaţie" : PREFERABIL să începi AC în PRIMA zi de menstruaţie - mai ales dacă ai viaţă sexuală activă :)

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_3697_07.09.11.pdf?anmPage=698&ID=13950

Apoi, la terminarea celor 3 luni de AC, trebuie să mergi iar la control ( la acelaşi ginecolog ), pentru o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica dacă ai scăpat de chistul respectiv.

Multă sănătate.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vrei să te referi la DUPHASTON, nu la "Dophaston" :)

"1. CE ESTE DUPHASTON ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ :

Duphaston conţine o substanţă numită didrogesteron.
Didrogesterin este un hormon bărbătesc.
Este foarte asemănător hormonului „progesteron" produs de organismul dumneavoastră.
Medicamentele precum Duphaston sunt numite progestative.
Duphaston poate fi utilizat singur sau împreună cu un estrogen. Utilizarea concomitentă cu un estrogen este în funcţie de afecţiunea pentru care primiţi medicamentul.

Duphaston este utilizat:
 Pentru probleme pe care le puteţi avea atunci când organismul dumneavoastră nu produce progesteron în cantitate suficientă:
- durere la ciclu
- endometrioză- în cazul în care ţesutul din mucoasa uterului creşte în afara uterului.
- ciclu menstrual care se opreşte înainte de menopauză
- cicluri menstruale neregulate
- sângerare menstruală care este neobişnuit de abundentă sau are loc între cicluri.
- sindrom premenstrual (SPM)
- pentru reducerea riscului de avort
- infertilitate ca urmare a concentraţiilor scăzute de progesteron." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2078_26.10.09.pdf

În general, acesta NU se prescrie pentru chist ovarian!
De asemenea, NU se recomandă fetelor cu vârsta sub 18 anişori.

Nici NU am auzit de o asemenea schemă de administrare :(
Şi am 44 de ani & destulă experienţă în domeniu!

Îţi recomand să mergi la ALT ginecolog!

În general, pentru chist ovarian se prescriu AC ( contraceptive orale, pe 3-6 luni )!

Toate cele bune.

| elener explică (pentru bursuc001):

Mi s-au prescris si contraceptive orale pe 3 luni dar inainte de asta fix din ziua controlului mi s-a recomandat sa iau Duphaston(scuzati greseala, nu sunt obisnuita cu denumirea) 3/zi in decurs de 3 zile iar dupa aceea din a 3-a zi de ciclu sa incep sa iau Harmonet. Doctorul mi-a spus ceva de genul ca acestea, adica Duphastonul, mi le da ca sa fie sigur ca imi va veni menstruatia si ca imi va provoca un ciclu artificial iar eu am citit pe internet cu totul altceva. Tin sa spun ca doctorul acesta este foarte bun in domeniul in care lucreaza. P.S. Am 18 anisori. Multumesc mult pentru raspuns.

| elener explică (pentru bursuc001):

Multumesc mult.

| bursuc001 a răspuns (pentru elener):

Cu plăcerewinking

O seară/noapte frumoasă.

| bursuc001 a răspuns (pentru elener):

Cu plăcere :)

Mda, acum, cu aceste "completări", este destul de OK!
Într-adevăr, Duphaston-ul administrat cu câteva zile înainte de a veni menstra, "asigură" venirea acesteia ( ţi l-a prescris preventiv, ca să fie sigur că nu apare amenoree din cauza chistului ).

Aş face doar o mică "observaţie" : PREFERABIL să începi AC în PRIMA zi de menstruaţie - mai ales dacă ai viaţă sexuală activă :)

Vezi alte detalii în Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_3697_07.09.11.pdf?anmPage=698&ID=13950

Apoi, la terminarea celor 3 luni de AC, trebuie să mergi iar la control ( la acelaşi ginecolog ), pentru o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica dacă ai scăpat de chistul respectiv.

Multă sănătate.

| Felys a răspuns:

E un tratament hormonal, eu cu ani in urma am folosit crema Duphaston pentru nodulii de la sani, am impresia ca pastilele au legatura cu intarzierea menstruatiei

| elener explică (pentru Felys):

Mie mi s-a recomandat sa iau 3 comprimate/ 3 zile inainte de inceperea menstruatiei pentru ca am un chistulet la ovarul stang si nu prea ii inteleg rolul. Multumesc pentru raspuns.