| Sportacus123 a întrebat:

Considerați indiferența ca un mijloc de apărare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Miruna333 a răspuns:

Da, poate fi considerata un mijloc de aparare psihologica, pentru a reduce impactul emotional al unui eveniment sau al unei situatii prin a nu manifesta sau a nu arata interes fata de acestea. Este pe modul evitare, evita confruntarea cu emotiile dureroase, mentinand o anumita distanta emotionala si controland mai,, bine'' propriile reactii, insa este toxica.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dap, poate fi.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu

| Lioana a răspuns:

Nu. Nu vad indiferenta ca mijloc de aparare. De cele mai multe ori e autentica. Adica omului chiar nu-i pasa. Acolo unde e voita, e mai degraba un mijloc de relaxare.

| LisaJulie a răspuns:

Uneori este bine sa ignori problemele, alteori nu!

| Celestina003 a răspuns:

Indiferența e indiferență, și atât.

| EliLeli a răspuns:

Nu.

| Darius50boss a răspuns:

Nu

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Normal! Toti o facem doar ca unii recunosc, altii nu!