| anonim_4396 a întrebat:

La liceu sunt considerati elevii tocilari/genii niste copii fara aparare? (in caz de primejdie).

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Nu,deloc! Fiecare se poate apara in felul sau.Cine ii tine sa faca cursuri de auto aparare sau altceva care sa ii ajute?
Da, nu au 100 de prieteni care sa sara pentru ei in caz de bataie, dar au ceva si mai important, cu care pot sa evite bataia, si anume mintea.
Daca esti ingenios nici nu trebuie sa te bati.
Apropo un elev tocilar nu este acelasi cu un elev geniu.Este o diferenta majora! Elevul geniu este sclipitor, se descurca in orice situatie in timp ce tocilarul tinteste doar notele.
Nu, nu sunt fara aparare.Au tot atatea sanse ca si ceilalti, numai ca nu si le valorifica cum trebuie, la momentul oportun.

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Foarte bine spus.Bine punctat.
Dar... Mai este ceva. Toti suntem tocilari.
Mie mi-a spus cineva ca tocilar inseamna sa inveti si sa uiti, dar tot asa, doar pentru nota.
(ori toti la viata noastra de elev am facut asta macar odata)
Pe cand, elevul geniu invata logic si din dorinta de cunoastere.

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu chiar, esti tocilar doar daca o tii constant si esti un fel de "vanator de note oportunist" care sta acasa 6 ore ca sa-si dea seama de ceea ce numesc unii "Sistemul de ascultare al profesorului" (Adica in ce ora o sa te asculte)

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, fara aparare impotriva prostiei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta nu ține de liceu..ci de persoanele de acolo. oamenii sunt diferiți, unii te plac alții nu.

| justadream94 a răspuns:

Da..trebuie sa te duca cpul si sa stii sa reactionezi si sa te coporti..trebuie sa inveti sa te dezvolti in societate si impreuna cu ea.

| totuldesprenaturasiaventura a răspuns:

Isi folosesc inteligenta pentru a nu recurge la violenta