| anonim_4396 a întrebat:

Consumul a peste 1 litru ce ceai de sunătoare/mușețel la plic de cumpărat ZILNIC, e recomandat sau poate avea efecte grave?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu il indulcesti, nu iti afecteaza sanatatea. Dar asa cum ti-am zis, daca peste 5 ani o sa ai nevoie, pentru o indigestie de exemplu, de un ceai de sunatoare, acesta nu iti va mai fi de nici un folos.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU e recomandat. NU are nici efecte grave, dar daca vei avea nevoie de efectele lui, ele se vor pierde

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Mă interesa să ştiu doar dacă afectează sănătatea într-un fel anume (mai ales, rinichii!) daca aş consuma să zicem 1, 5 l ceai zilnic timp de 1 an.

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e o intrebare de o jumatate de Premiu Nobel.

Multe alimente (legume, zarzavaturi) contin in cantitati mici substante toxice sau daunatoare. De exemplu vestitele seminte de in, dar chiar si nevinovata apa, care e toxica daca iti administrezi prea multi litri dintr-o data.
Princpiul alimentatiei noastre este prin traditie acela ca nu facem excese din niciun aliment. Cu aceasta scapam de riscurile de a introduce prea multe substante otravitoare in corp.
Cine vrea sa faca experiente in sensul invers, poate avea surpriza ca face o descoperire pe propria piele.
Si, din pacate, sanatatea nu se rezolva marind cantitatile de ceai. Avem impreseia ca noi suntem aceia care ne ingrijim de santatatea noastra cu tot felul de oblojeli si leacuri. In realitate daca nu ar exista sistemele de autoreglare ale organismului am fi de mult pierduti.
Un sfat dat ca pentru mine insumi.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu il indulcesti, nu iti afecteaza sanatatea. Dar asa cum ti-am zis, daca peste 5 ani o sa ai nevoie, pentru o indigestie de exemplu, de un ceai de sunatoare, acesta nu iti va mai fi de nici un folos.

| Bondarel99 a răspuns:

De ce tocmai 1l? Poti bea o cana. Mai poti sa bei si apa cu lamaie si ghimbir, e recomandat.

| Brigaela a răspuns (pentru Bondarel99):

Daca nu ai gastrită, esofagita, ulcer gatsric sau duodenal, colon iritabil, boala inflamatorie intestinală, hemoroizi. Daca ai una din astea, apa cu lamaie si ghimbir este contraindicata total.

| ALGator a răspuns:

Excesele de niciun fel nu sunt recomandate. Ceaiurile "medicinale" au in general valoare limitata pentru sanatate, poate un pic peste cea de placebo.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Este o cantitate destul de multa pentru o zi! De obicei se recomanda 3 cani de ceai pe zi nu chiar 1l, indiferent ca este de sunatoare sau de ceai verde! Iti poate da stari euforice si chiar poate produce diaree! Nu uita ca acest tip de ceai anuleaza efectul pastilelor impotriva sarcinii, in caz ca iei! Meriti"a doua sansa"