| anonim_4396 a întrebat:

Consumul de lapte de soia, zilnic 500ml, este daunator?
Vreau sa merg la sala de forta si nu am de gand sa imi cumpar suplimente si altele. M-am gandit sa consum soia, aproximativ 70g proteine soia/zi.Este contraindicat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Este bine sa consumam lapte de soia mai ales in timpul verii si ale zilelor uscate de toamna, in cantitati de 2-3 pahare pe zi. Deasemenea este bine sa fie consumat in zilele cand avem la masa alimente picante, carne fripta, in general alimente "calde" si foarte energetice. Este deosebit de benefic persoanelor in varsta, celor supraponderale, femeilor la menopauza, persoanelor care se simt nefiresc de obosite in timpul serii, celor care au pielea uscata sau foarte ridata, fata rosie, fumatorilor sau amatorilor unui "paharel" in plus.

Nu recomand consumul laptelui de soia copiilor, deoarece acesta este un aliment "rece" si le intarzie cresterea. Este de evitat si de catre persoanele cu "circulatie proasta" (maini si picioare reci) sau care au aversiune la frig.

Afirmatia potrivit careia, soia nu se recomanda barbatilor este exagerata si nefondata stiintific. Populatia Chinei a ajuns la mult peste un milliard, cu barbati care au mancat zilnic produse din soia si chinezoaicele nu par a se plange de asta.

mai mult poti sa citesti in http://www.soothe.ca/articole/articol_51_laptele_de_soia.htm

| micurutza2005 a răspuns:

Nu este contraindicat dar acestea sunt proteine vegetale si avand in vedere ca vrei sa faci sala ai nevoie obligatoriu si de proteine animale care sa iti dea forta si energie sa sustii un asemenea efort pentru ca depui efort mare si proteinele sunt singurele care sustin efortul altfel muschii tai nu vor face fata la efortul de la sala cu atat mai mult ca e de forta tragi de fiare etc.nu o sa ai putere doar din frunze si fructe sau soia, pentru asa efort trebuie sa mananci BINE si SANATOS pentru ca pierzi multe calorii si energie.asa ca trebuie sa ai o alimentatie variata echilibrata si de proteine si celelalte si trebuie sa mananci si carne obligatoriu (adica proteine animale cum am spus la inceput) gandeste-te cei de la tara care au mult de lucru la camp sau altundeva crezi ca pot sustine un asemenea efort si pierdere de energie fara putina grasime?(traditionala slaninuta)nu pot iti spun eu daca nu mananca bine nici muncii nu pot si nu se ingrasa pentru ca acele calorii din slaninuta sau alte mancaruri le consuma prin munca (deci tu le vei consuma prin sala de forta), asadar trebuie sa mananci inainte de a merge la sala cu 2ore un meniu consistent de ex.gratar de pui, peste, friptura de vitel, curcan, sunt proteine si nu ingrasa dar iti dau forta si energie, cu garnitura de orez, legume, asortate, mai poti sa le faci la cuptor sau inabusite cu putina apa peste ele nu prajite in mult ulei si nu uscate pentru ca iti pierd din proprietati prajundu-le mult, apoi ai nevoie de vitamine pe care le poti lua din fructe, legume, ai nevoie de calciu, magneziu, minerale, le poti lua din lactate iaurt, branza, cascaval, lapte, cerealele au minerale vitamine, deci se poate si fara suplimente daca mananci echilibrat cand mergi la sala. intotdeauna sa mananci inainte de a merge si nu dupa ce te intorci de la sala.sa bei apa in timpul efortului pentru ca pierzi multa apa din organism si atunci completezi la fiecare 20min.cu cateva inghitituri in timpul antrenamentului cu apa plata sau ceaiuri nu sucuri decat cele facute de tine dupa ce te intorci de la sala. atunci poti sa mananci fructe iaurturi cereale( si mai tarziu mancare). seara dupa ora 18-19nu mai mananci consistent si doar ceva usor daca ti-e foame neaparat.nu face foamea in timpul zilei ca pierzi din energie mananca dimineata bine la pranz supa si ce am spus mai sus si seara ceva mai usor poti si peste de ex.garantez ca daca o sa mananci echilibrat cate putin din toate fara sa scoti ceva din meniu si vei face si sala o sa fi bine si nu te vei ingrasa pentru ca depui efort. ok daca mai e ceva sunt aici, sper sa te ajute ce ti-am spus eu.

| micurutza2005 a răspuns:

A si ca sa stii cate lichide sa bei pe zi se calculeaza 40ml./kg corp/24 ore de ex daca ai 70kg (70X40=2800ml pe zi )asta include si supele si tot ce contine apa pe zi.

| mioara a răspuns:

Crei parerea unui nutritionist.

| mariobros a răspuns:

Nu este contraindicat, dar incearca sa consumi acel tip de lapte de soia care nu contine conservanti, indulcitori sau arome. Cel de la firma Inedit este natural; intr-adevar, are un gust mai putin placut decat al sortimentelor cu arome, dar daca pui miere de albine este f bun. Si eu consum produse din soia, dar le prepar acasa (lapte, branza, etc)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok, multumesc.
eu m-am gandit sa imi fac un regim. nu il pot face foarte bine deoarece sunt elev si nu pot sa mananc foarte echilibrat. dar mancarea de baza m-am gandit sa ma bazez pe peste si acesta o sa fie manacarea de dupa antrenament pentru ca altcandva nu am timp.Deci dupa antrenament 250g peste + branza sau oua.mai tarziu o sa mananc iar 250g peste si piept de pui la gratar.Lichide consum aproximativ 2 l/zi,, am 70kg, am mai fost la sala, in urma cu 2 luni. Ce nu inteleg eu, daca soia are proteina vegetala, de ce scrie pe punga de soia :100g soia = 400g carne ideala pentru post?

Dupa parerea mea, daca consum pe zi 150g soia+ 500ml lapte soia + 500g peste + lichide 2 litri, ii destul pentru un nou inceput la sala. Daca gresesc, contraziceti-mabig grin

| danubia a răspuns:

Soia contine stimulatori ai estrogenului -hormon feminin care in exces deschide teren cancerului ovarian, sani, etc, asa ca...eu m-as abtine, 500 ml zilnic e mult ca si portie cat si ca frecventa.