| maximiliannnn a întrebat:

Buna am 16 ani si vreau sa consum suplimente (proteine)
eu am facut sala vacanta trecuta de vara dar nu am luat proteine dar acum vreau sa iau si as vrea sa imi oferiti niste sfaturi cum ar fi:
-Un tip de proteine care ati mai folosit dvs si stiti ca au efect
-Cand sa iau proteine
-cat sa iau
-si de unde as putea sa le cumpar din BACAU sau de pe internet.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| downdl a răspuns:

Daca faci antrenamente cu greutati corpul tau are nevoie de mai multi nutrienti decat al unuia care freaca menta toata ziua de aceea pe langa o alimentatie echilibrata este recomandat sa folosesti si un supliment nutritiv cu multa proteina. eu am luat ideal protein de la redis estefoarte bun ti-l recomand si al poti comanda de pe net e mai comod si ceva mai ieftin

| Cosmin86 a răspuns (pentru downdl):

Ideal protein? sad
se dizvolva greu, are un gust groaznic... nu mai lua de la redis.
Si in plus, proteina din soia nu are profil complet de aminoacizi, e o proteina foarte slaba.

Incearca si tu proteine adevarate (dymatize, muscletech, optimum nutrition) si o sa vezi o diferenta URIASA.

16 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Iti recomand proteine din zer, cu absorbtie rapida, se iau imediat dupa antrenament ( e cel mai important moment, in primele 30 de minute, proteinele din mancare NU au timp sa se digere atat de repede ).

Daca ai deficit proteic ( gen ai doar 3 mese pe zi, si alea cu continut redus in proteine ), poti sa iei si dimineata sau intre mese.

Ideea este ca ai nevoie de 2 grame / kilogram-corp pe zi pentru a creste, asta o obtii din mancare + suplimente.

Alimente bogate in proteine : carne, lapte, branza, oua. NU manca soia, e o porcarie de aliment ( la barbati afecteaza fertilitatea ) + ca e groaznica la gust.

De pe internet, daca ai bani :
- www.megaproteine.ro, produse de calitate superioara

Daca ai un buget mai redus, incearca : www.pronutrition.ro

Dar inainte sa-ti cumperi un supliment, cumperi ceva ce-ti TREBUIE, nu cumperi doar ca sa ai un supliment.

Ar fi folositor daca ai spune si inaltime, greutate, varsta + experienta de antrenament, asa ti-as putea da un sfat mai concret. Fara aceste informatii nu-ti pot recomanda un produs.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce sa iei proteine? Daca mananci fructe, legume si mancare fiarta ai destule proteine in corp.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, din fructe si legume o sa ai protiene fix 0. 0001 grame. cele mai bune proteine sunt : carne, lapte, branza, oua.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da.Mananca astea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

De 10 ori mai bine decat fructe, legume si cereale, alea sunt daca vrei sa devii miss Venezuela, nu sa pui muschi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da si fructele si legumele sunt foarte sanatoase pentru piele, ten si par.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, aici sunt de acord, dar nu pentru masa musculara. Alea le mananci pentru sanatate ( vitamine, fibre vegetale, etc. ).

Apropo, stiai ca mierea are mai multe vitamine decat fructele? ( dar ma refer la mierea de tara, nu la porcariile sintetice din comert )

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da,mierea este fooarte sanatoasa si ajuta aproape la orice.
Mierea si branza.
Pentru masa musculara(ce-ti ziceam big grin )poti chiar consuma... miere si branza.

| Andreyus13 a răspuns:

Intai de toate consulta un medic el iti va spune ce este bine si ce nu, dar sa stii pot avea efecte negative cum ar fi:ipotenta, caderea parului, sau altele, dar in concluzie parerea mea este sa nu consumi de la varsta aceasta. Sper ca te-am la murit.
SUCCES

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andreyus13):

Efectele alea pe care le-ai enumerat tu sunt de la STEROIZI ( hormoni anabolici sintetici, citeste pe net ). proteinele NU au nicio simptoma, nu au nicio treaba cu testosteronul si hormonii.

Nu mai confunda proteinele cu steroizii, e o diferenta URIASA intre ele. Te invit sa citesti pe net despre asta, in special pe doctor.info ( sunt articole scrise de medici ).

| downdl a răspuns (pentru Andreyus13):

Din cate se vede nu prea esti in tema cu asta de aceea ti-asi zice sa nu te bagi in discutie fi atent aici si ia notite tesutul muscular este alcatuit din proteine ca el sa ramana intreg si sanatos trebuie pe langa vitamine, minerale, etc. trebuie si proteina pentru ca altfel muschiul se "corodeaza" se mananca si aici de retinut ca celula musculara se distruge mult mai usor decat grasimea. e facand antrenamente cu greutati muschiul se rupe el refacanduse mai puternic si fibrele musculare mai groase nu mai multe ci mai groase dar e musai sa consumi proteina altfel el se va relace la fel sau chiar mai zlab decat a fost

| Andreyus13 a răspuns:

Cosmin,cred ca ai o mare dreptate dar sa stii proteinele acela se ard foarte repede indicat este sa ai glucide el ard mult mai greu dar elibereaza o cantitate uriasa de energie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andreyus13):

Nu am spus niciodata sa ia proteine pure, proteina este pentru cresterea si refacerea muschilor, pentru energie sunt altele ( glucide, carbohidrati, etc. ).

P.S. : da si tu reply pe un mesaj ca sa stie si un utilizator cand ii raspunzi

| Andreyus13 a răspuns:

Down,fii cumintel corpul asigura o masa de proteine preluate din alimente dar el vrea pentru voluminozitate cred eu zic sa nu-l mai sperii si nu are cum sa se distruga muschiul daca trage la sala si nu ia proteine.

| downdl a răspuns (pentru Andreyus13):

Daca nu consuna 1, 8-2 grame de proteina pe kg corp nu creste prin exces de alimente o sa se ingrase si nu o spun eu ci studiile care s-au facut in comeniu