| ღArySოﺁℓεღ a întrebat:

Copiii sau adolescentii pot avea probleme cu glanda tiroida?
Funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Astropuf a răspuns:

Da.pot avea hiposecretie sau hipersecretie, adica secreta mai putini sau mai multi hormoni decat e necesar. si din asta rezulta boala. glanda tiroida secreta hormonul cresterii deci daca ai hipersecretie, faci gigantism iar daca ai hiposecretie faci nanism tiroidian, care se mai numeste si piticism. fundita?:*

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Astropuf):

Prostii,incurci hormonul tiroidian cu STH-ul produs de hipofiza.

Revnind la intrebare.Da, tiroida are consecinte variabile in functie de varsta.Hipofunctia tiridiana(secreta mai putini hormoni decat e necesar)produce la copil cretinism sau nanism tiroidian, fiind caracterizat prin dificultati in gandire si incetinire a dezvoltarii corpului.Este total diferit de "piticism"(nanism hipofizar), este produs de hiposecretia de STH in perioada pubertatii si nu afecteaza deloc capacitatiile de invatare, indivizii sunt de talie mica(1, 20m). Daca se produce la adult, are dificultati in atentie, memorare si invatare.
O alta caracteristica a hipofunctiei tiroidiana este gusa endemica.
http://www.ymed.ro/images/2013/02/Gusa-endemica.jpg
Hiperfunctia determina cresterea metabolismului bazal, tulburari functionale, sau exoftalmie.
http://www.snpcar.ro/articole/2011/1/2.10c.jpg

7 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Da. Că nu eşti imun la boli dacă eşti copil sau adolescent.

| Radu284 a răspuns:

Normal ca pot, de ce nu ar putea?

| slenderica a răspuns:

A. da.

| Solitude15 a răspuns:

Desigur medicii nu exclud ca problendele cu glanda tiroida pot aparea atit la persoane mature cit sila adolescenti sau copii fundita happy

| automobile a răspuns:

Problemele cu glanda tiroida se fac de la nopti nedormite, sau mostenire de la cineva din familie, si da se poate intampla si la copii

| didye a răspuns:

Da, pot avea. o prietena de-a mea a avut probleme cu glanda tiroida cand avea 14 ani. avea palpitatii si cand a fost la medic i-a spus ca palpitatiile sunt un efect al unor ganglioni crescuti pe tiroida(aceasta era cauza). A luat tratament pentru incetinirea cresterii acestora si la urmatorul control a iesit mai bine. Trebuie sa mentionez ca prietena aceasta a mea era mai grasuta, poate efect al glandei(nu stiu exact)..desi raspunsul meu nu este unul avizat spre ca iti este de folos..eu ti-am zis din "auzite". Mai bine informeaza-te p un site medical. Cu bine happy