| SLexuS a întrebat:

Creatina afecteaza organismul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da are anumite efecte, in primul rand face ca muschii sa tina mai multa apa. Alt efect nu are asupra muschiilor dar la metabolism, creatinfosfataza face atp, si cu cat ai mai multa in celule cu atat poti face mai mult atp deci mai multa energie. Doarece favorizeaza intrarea apei in celule, poti sa o iei impreuna cu minerale si amino sau proteine ca sa intre si alea in muschi. Asa cum se foloseste glucoza si solutia salina in medicina. Nu e recomandata la probleme de rinichi si inima.

| SLexuS explică (pentru anonim_4396):

Am probleme cu rinichi, nu probleme grave, dar am, ce se intampla daca iau si am probleme cu rinichi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SLexuS):

Ai putea sa intrebi la medic. Ca sa stii daca ai voie sau nu vezi rezultatul de la testul de creatinina din urina sau sange si sa fie sub 2

3 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

NU! Dinpotriva! Problema e ca revii la cum ai fost inainte daca nu mai iei...