| JackSparrow99 a întrebat:

Fac sport de performanţă si sala, daca iau creatina imi afecteaza organismul?

10 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Daca ai probleme cu ficatul DA!

| Pool77 a răspuns:

Nu,insa inainte sa iei orice supliment consulta un doctor, nutritionist.
Oricum nu se intampla nimic, doar daca iei peste doza recomandata.

| alexandrualind a răspuns:

Cam da.

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexandrualind):

Cam NU vrei sa spui.

Mai documenteaza-te inainte sa spui prostii.

| florinflorescu a răspuns:

Salut, depinde de doza si cat de des folosesti. Eu nu ti-as recomanda, decat sa cauti metode simple pentru moment mai bine munceste din greu ca sa ajungi la performanta. Ca sa intelegi despre ce este vorba am sa fac o comparatie: e ca si cum zi de zi iti tai o mica parte din corp, sa zicem ca incepi cu un picior, peste 2ani nu mai ai degerele sa spunem, pe moment nu te afecteaza, pe termen lung te distruge, la fel ca toate produsele sintetice de pe piata.

| Cosmin86 a răspuns (pentru florinflorescu):

1. Creatina NU inseamna ca muncesti mai putin, din contra, la sala tragi LA FEL DE TARE ( poate chiar mai tare )

2. Pe termen lung nu te afecteaza cu nimic ( altii au ajuns la 92 de ani luand creatina + multe multe alte suplimente )

3. Mai documenteaza-te inainte sa aberezi

| IonutZEW a răspuns:

Da, in schimb poti lua carnitin sau carnimax

| Cosmin86 a răspuns (pentru IonutZEW):

Serios? Poti sa argumentezi?

| IonutZEW a răspuns (pentru Cosmin86):

Carnitine te ajuta la transpirat, prin transpirat noi eliminam substantele toxice si nefolositoare din corp (slabim intr-un fel) si carnimax este varianta lichida a lui carnitine, care este cu gust de fructe de padure, carnitine este un praf care ti-l fac ei cu apa acolo si tu-l bei, nu e necesar sa-l bei mereu, o data la 2-3 zile merge. Daca vrei sa acumulezi masa musculara creatina nu te afecteaza negativ cu nimic. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru IonutZEW):

Carnitina ( cuvantul "carnitine" nu exista in dex ) e pentru definire, creatina e pentru masa musculara, sunt produse COMPLET DIFERITE, folosite in perioade diferite ( creatina - in perioada de masa, carnitina in perioada de definire ).

Carnitina e un LIPOTROPIC, deci il folosesti doar in perioada de definire ( la fel ca arzatorii de grasime gen lipo 6 sau animal cuts ). In perioada de masa -> creatina, izolat proteic eventual o glutamina.