| zerozero a întrebat:

Sulfitii din vinurile din comert afecteaza in vreun fel organismul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cea mai grava afectare apare la persoanele cu astm alergic acre pot face crize grave sau chiar stare de rau astmatic. In rest, sunt practic nepericulosi. Trebuie sa stii ca sulfitii nu sunt o inventie moderna, ei se folosesc de sute de ani pentru conservarea fructelor.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contraindicatii: Hipersensibilitate la articaina si epinefrina. Datorita continutului de epinefrina este contraindicat in: tahicardie paroxistica, tahiaritmii cu frecventa inalta, glaucom. Utilizarea intravenoasa este contraindicata. Injectarea in tesut inflamat trebuie evitata. Nu se va administra la pacientii astmatici cu hipersensibilitate la sulfiti.
persoanele cu bronşită, conjunctivită, emfizem, afecţiuni cardiovasculare şi afecţiuni renale trebuie să evite consumul produselor care au ca ingrediente compuşi cu sulf.