| sorinikgl a întrebat:

Creatna provoaca impotenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, determina tulburari de dinamica sexuala care pot merge pana la impotenta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

FALS, creatina nu influenteaza testosteronul in niciun fel.

| Brigaela a răspuns (pentru Cosmin86):

Uite ce spune o firma care comercializeaza creatina (ca medicament, cu toate verificarile facute): http://www.imedmart.com/Articles/Side-Effects-of-Creatine.html
"The common risks for men are shrinkage of testicles. pain when urinating, impotence (inability to get an erection) and sterility (inability to impregnate)."
Producatorii neseriosi nu mentioneaza efectele adverse, dar cei seriosi le scriu pe prospect ca sa stie omul ce ia.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

"But by continued use of Creatine, girls may risk growth of facial hair, enlargement of the clitoris, irregular menstrual cycle, hoarse voice and acquisition of other male traits. The common risks for men are shrinkage of testicles. pain when urinating, impotence (inability to get an erection) and sterility (inability to impregnate)."

Astea sunt efecte ale steroizilor ( hormoni de crestere sintetici ), cum sa creasca par pe fata de la creatina?

"Despite the incomplete research"... creatina este unul din suplimentele in care se investeste cel mai mult timp de cercetare ( poate cel mai mult )

Dar decat o firma care spune asemenea aberatii, nu ne uitam mai bine la un site medical?
Spre exemplu :
http://www.umm.edu/altmed/articles/creatine-000297.htm
(University of Maryland Medical Center )
De asemenea am cautat articole si la universitati celebre sau centre medicale recunoscute mondial.

Simptomele de acolo sunt date de STEROIZI ( hormon de crestere ), un medic probabil a copiat la toate examenele daca poate afirma ca de la creatina le creste par pe fata la fete sau alte simptome de genul.

| Brigaela a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu, nu este adevarat, ce ai citit acolo sunt rezultate obtinute de producator dupa ce a administrat produsul unor voluntari. Nu sunt studii teoretice, pur si simplu a dat acest medicament la cateva sute de mii de oameni din toata lumea si a notat acolo reactiile adverse observate in lot, asa cum sunt scrise pe toate medicamentele. Este adevarat ca in articolul dat de tine nu este trecuta aceasta reactie adversa, dar crezi ca producatorul medicamentului are vreun motiv sa pretinda ca produsul lui are niste efecte adverse pe care de fapt nu le are? Nu, pur si simplu sunt doua articole medicale diferite, care prezinta observatii diferite. Experienta mea de medic (nu a altora) mi-a aratat ca toti cei care au luat proteine au avut macar probleme tranzitorii de potenta (multi refuza sa le recunoasca, zic ceva de genul: sexul imi scade performantele la sala si masa musculara, deci aleg sa nu fac sex, desi ei stiu ca asta este o minciuna si ca le-a scazut libidoul si capacitatea de a obtine si mentine o erectie). Nu e nimic grav in asta, in sensul ca nu ameninta viata, dar trebuie sa stie toata lumea cand decide sa ia asa ceva la ce sa se astepte.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

Sunteti medic sportiv sau generalist? Si multi din cei care iau proteine iau si steroizi ( pe ascuns. de multe ori naposim, ca se gaseste usor in farmacii ), doar eu am vazut pe forumurile de culturism unde mai scriu cat de disperati erau sa faca rost de steroizi, si le spun la prieteni ca iau "proteine". Si eu cunosc oameni care "proteine, sa fie natural frate" si dupa un timp am aflat ca luau si steroizi.
Aveti cunoscuti de care sunteti 100 % sigura ca au luat doar proteine, si nu steroizi ( nici macar naposim )?
Si sincer, eu stiam ca sporturile de genul acesta maresc secretia testosteronului, prin urmare performantele sexuale ar trebui sa creasca.

Iar in articolul dat de mine nu e niciun producator, acel centru medical nu se ocupa cu comercializarea de proteine.

| Brigaela a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu, nu sunt medic sp[ortiv sau generalist, dar am avut o perioada cand am lucrat cu un lot de culturisti si halterofili. Nu pot sa jur ca nu luasera si steroizi, pot sa-i cred pe cuvant (nu naposim, fiindca participau la competitii internationale si ar fi fost depistati). In acelasi timp, multe dintre proteine contin steroizi (ma refer la cele care nu au autorizarea FDA si, daca verifici, ai sa vezi ca sunt multi.
Sper ca esti macar medic sau student in an terminal la medicina, daca de la mine ceri sa fiu de specialitate.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu sunt, dar am stat de vorba cu medici de specialitate ( ex. dl doctor Damian Serban, publica articole pe doctor.info si pe alte site-uri de specialitate ).
Din pacate in culturism, la nivelul de performanta, nu prea se poate fara steroizi. Exista metode a.i. sa se evite depistarea lor la concursuri si anume o perioada sa nu mai ia, inainte de concurs. Arnold a luat steroizi si nu a fost niciodata depistat, el singur a recunoscut mai tarziu.
Si cer ca o persoana care face anumite afirmatii sa fie de specialitate sau sa aiba informatiile respective de la persoane de specialitate. Si eu am fost dezamagit cand am vazut cati "idoli" de-ai mei de care credeam ca sunt naturali si sanatosi luau steroizi.
Si la suplimente exista totusi niste autorizari si niste teste ( exemplul dat de dvs mai sus ) peste care nu pot sa treaca( ma refer la cele de calitate, care sunt si scumpe ).
Eu personal daca o sa intampin cea mai mica problema o sa opresc imediat orice consum, deoarece nu sunt sportiv de performanta si nu tin asa mult la fiecare detaliu, dar deocamdata ma simt foarte bine si sunt foarte multumit de rezultate. Nu imping sute de kg la piept ca halterofilii, dar imping decent si arat decent. ceea ce vreau.

| Brigaela a răspuns (pentru Cosmin86):

E usor sa ceri altora mult mai mult decat de la tine, adica sa pretinzi de la partenerul de discutie sa aiba date strict din propria experienta, nu din auzite, dar tu sa-i oferi date din auzite, fara sa ai nici o experienta in afara de cea personala. dar e trist sa te pretezi la astfel de manevre intr-o argumentatie.
Iti doresc succes si cand vei considera ca problemele pe care le intampini sunt suficient de serioase, ma ofer sa te ajut (medical vorbind).

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

"experienta personala" si "cea proprie" nu inseamna acelasi lucru? :)
Si da, normal ca cer altora mai mult. cand o persoana afirma ca proteinele afecteaza potenta sau apare "par pe fata", cum scria in articolul ala, cand ele de fapt nu au nicio treaba cu testosteronul si hormonii, atunci e normal sa cer argumente solide, nu ca asa au facut unii, care de fapt probabil luau steroizi pe ascuns...

Exemplu :
http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=50900
Acolo scrie despre excesul de proteine, si totusi, nimic despre potenta.

Multumesc pentru urarea de succes, dar eu in niciun caz nu am exces, cu o portie de supliment dimineata sau dupa antrenament.

Ca fapt divers, soia (chiar si cea care nu este modificata genetic ) afecteaza potenta...si multi consuma, in special in perioada de post, cantitati destul de mari. Si multi culturisti din Romania apeleaza la soia, deoarece are o concentratie destul de mare de proteine si este IEFTINA ( iar sportivii romani in general nu prea au bani, decat fotbalistii... din pacate )

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

"nu naposim, fiindca participau la competitii internationale si ar fi fost depistati"... chiar dvs ati scris la alt articol ca dupa 6 saptamani NU mai poate fi depistat naposimul, alti steroizi mai puternici dureaza mai mult pana nu mai pot fi depistati.

La articolul acela mai scrie : "However, there has not been any conclusive medical evidence to prove if these symptoms and side-effects are caused by creatine usage".

| Vizitiul a răspuns:

Creatina!laughing... tentant, nu?big grin. Tine apa in corp si te faci mare, dar nu ai forme doar esti umflatlaughing...nu face bine deloc organismului. Lasati creatina, naposimul, steroizii si treceti la ceva natural si in acelasi timp sanatos...treceti pe proteine si daca vreti mai mult, injectati-va glucozawinkingsi mergeti regulat la salawinking...baftahappy

| Vizitiul a răspuns:

Apropo de impotenta, nu chiar!, dar apar anumite dereglari hormonale, ori ai orgasm f repede ori nu mai ai....si nu de fiecare data...deci, stop creatina!

| kiske a răspuns:

Cat de sigura este creatina? Este ea periculoasa?

Toate aprecierile de mai jos se bazeaza pe o prezumtie: aceea ca nu abuzati de creatina, deci respectati dozele recomandate. Are creatina efecte secundare negative pe termen scurt? S-au efectuat sute de studii ale utilizarii creatinei ca supliment. Efectele secundare negative raportate au fost foarte reduse atat ca intensitate cat si ca frecventa de aparitie. Acestea sunt: deranjamente stomacale, dureri de stomac, crampe musculare, diaree si deshidratare.

Cea mai mare parte a acestor efecte pot fi evitate prin consumarea unei cantitati suficiente de apa odata cu administrarea creatinei. Efectele secundare sunt mai evidente in cazul folosirii creatinei pudra, incomparatie cu celelalte forme de creatina. Cel mai important lucru de stiut este ca acest supliment nu afecteaza nivelul hormonilor sexuali, precum alte substante stimulente, deci nici nu produce efectele secundare asociate cum ar fi impotenta, acnee, nervozitate etc.
dp getfit.ro

| rrrrrrrrrrrrrrrrrr a răspuns:

De obicei nu dar poate fi o alta problema incearca mai bine un control medical! sanatate!

| Shhht ! - ( Nony ) a răspuns:

Am un prieten care a luat creatina.si nu prea i se mai sculabig grin.mai bine cu proteine.

| starcusal a răspuns:

Si eu m-am confruntat cu disfunctia erectila dar din fericire am reusit sa scap abia dupa ce am urmat un tratament cu niste suplimente numite Vigrax. Produsul l-am luat de pe www.vigrax.ro
Isi fac efectul aproape imediat si rezultatele sunt permanente!
E super!