| DonMecanico a întrebat:

Cred ca am geardia;|, am dureri abdominale, crampe, diaree. am citit pe net despre aceasta geardie si simptomele care le descrie in geardie, le am si eu, si maicamea zice ca am mai avut. de curand am aceste dureri., dati-mi niste tratamente bune, si o dieta buna, ce sa mananc si ce sa nu mananc, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic. Nu te juca cu tratamente aiurea. Poate fi si altceva.

| thalyslly a răspuns:

Si eu am avut giardia si am scapat greu de ea
dar nu poti sa iei medicamente dupa capul tau trebuie sa mergi sa faci un examen copro costa vreo 50 lei ca sa confirme ca este giardia.medicamentatia antiparazitare este destul de nociva pentru ficat si oricum antiparazitarele benzomidazolice (pentru giardia)nu se elibereaza fara reteta, daca giardia se confirma la analize o sa iti scrie medicul de familie albendazol si saproosan

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se administrează medicamente aşa, AIUREA, "după ureche" şi FĂRĂ să şti exact ce ai!

Mergi la medicul de familie pentru Trimitere la analize/investigaţii suplimentare şi confirmarea diagnosticului prezumtiv, apoi vei primi tratamentul adecvat!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/giardioza_550

Toate cele bune.

| Johndoe2023 a răspuns:

In orice problema de sanatate trebuie sa te duci la un doctor pentru diagnosticare.