| Alexandr94 a întrebat:

Deci, am o situatie destul de ciudata.
Ma cunosc cu o fata de cateva luni, toate bune, de la un timp de cand ne-am cunoscut am inceput sa vorbim prin mesaje, bun... ca prieteni, chestii de prieteni si doar atat.

Dupa un timp am devenit prieteni foarte apropiati, adica imi spunea tot ce facea, cu cine vorbea... chestii de genul, mi-a spus si niste situatii care le-a avut cu fostul prieten... etc.

Problema intervine ca am inceput sa ma atasez sentimental de ea, in ultima saptamana am vorbit non-stop, ideea e ca si ea ma baga in seama, spre exemplu daca nu mai raspund imi da mesaj, chestia asta e si invers, am vorbit si 6 ore la telefon acum cateva zile...

Ea spune ca ne intelegem perfect si ca suntem la fel (aceleasi idei, aceleasi ganduri le avem in general si mereu avem un subiect de discutat).

Cand mai ne dam la vorba de prietenia noastra ea imi spune ca se bucura sa ma aiba ca amic, dar si eu ii spun acelasi lucru... desi...

Ce as putea face? Ma gandesc sa ii spun ca nu mai putem vorbi asa mult si poate in timp imi trece faza asta...

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Poate ca ar trebui sa o anunti ca prietenia voastra devine cam primejdioasa pentru tine, pentru ca ai inceput sa te gandesti si altfel la ea.
E un nou subiect de discutie, abordeaza-l cu curaj, adu-ti aminte ca sunteti prieteni si va spuneti orice!
Si vei intelege ce ai de facut in continuare numai din reactia ei!
Spune-i adevarul!

| Zenithf a răspuns:

DouaPuncteD are dreptate. Dupa mine, ar fi o greseala sa vorbesti despre sentimente, fara sa ai certitudinea ca ele sunt impartasite. Va pune o bariera intre voi, o sa se simta si ea stanjenita.
Solutia este in comunicarea non-verbala. Intai cu o simpla mangaiere pe mana, care poate fi interpretata si ca un gest prietenesc. Incearca ca atunci cand mergeti, sa o tii de mana, vezi daca se retrage.
Si vei vedea ca, indiferent ce simte ea pentru tine acum, gesturile de afectiune va vor apropia si mai mult.

| xxxname a răspuns:

Prietene, partea buna deja exista, ca sinteti prieteni buni, apropiati, si are incredere in tine. Deci, tu, ca barbat, trebuie sa faci acest pas, pentru ca si tu esti cel care s-a atasat de ea. Ceea ce trebuie sa faci, este sa cauti momentul potrivit, sa fiti doar voi doi, si sa incepi a vorbi despre voi, adica daca crede ca e normal prietenia dintre voi, cit crede ca va dura, si sa-ti spuie cinstit ceea ce simte sau ce vede la voi. Apooooi, sa-i spui ca datorita prieteniei voastre, te-ai indragostit de ea, ca ea e o fata buna, frumoasa, si doresti ceva mai mult. Dupa care ceva discutii intre voi, vei vedea ce raspunsuri da, si daca totul e bine, incearca sa o saruti...Dar tine minte, daca vei face acest pas, mai apoi, prietenia voastre, aceasta din prezent, ar putea sa nu mai fie la fel, si totul sa se schimbe. happy

| DouaPuncteD a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic, daca e sa se intample o sa vina de la sine, garantez!
Ai grija de tine!

| Alexandru0007 a răspuns:

Daca nu simte..asta e.nu ai ce sa faci

| Public22 a răspuns:

Eu zic sa-i zici direct ce simti si aia!