Întrebare recomandată | SaveTheNature a întrebat:

Cred ca m-a luat gripa. Ma doare carnea pe mine, stranut intruna, imi curge gatul, ma simt slabit.

Temperatura nu am. Dimineata am tusit cam juma de ora dar s-a oprit.

Nu va intreb tratamente. Va intreb daca e normal sa respir mai greu in aceasta perioada. Si care ar fi explicatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| electrovlad a răspuns:

Este normal! DAca ai fost expus la apa la frig la zapada! Porii iti sunt deschisi iarna/primavara! ai grija ca se poate agrava poti lua pastile iti recomand! Nurofen pentru tuse seaca si te ajuta sa expectorezi! + ceai de tei iti face bine la esofag iar dimineata nu mai tuseti! 3 - 4 zile dureaza apoi se amelioreaza si te vei simtii mult mai bine! sper ca ti-am fost de ajutor? funda?

12 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Nu ai gripa

| onasis1961 a răspuns:

Este normal să ai respiraţie grea pe timpul răcelii sau a gripei.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ceauri; gasesti la plafar formule special pentru raceala cu miere si lamaie! Totusi as zice ca inainte de te apuca de tratament e bine sa ceri sfatul macar a unui farmacist! Sanatatate!

| mixxjim a răspuns:

E normal sa respiri mai greu, in primul rand din cauza nasului, daca e infundat sau iti curge nasul nu mai intra aer cum trebuie si cat trebuie si pe nas si atunci simti ca respiri mai greu. Foarte fi inflamat si gatul si din cauza asta iar sa nu inspiri cat aer iti trebuie si din cauza asta simti ca respiri mai greu.

| LolaLollita a răspuns:

Da, este normalhappy

| fluture156 a răspuns:

In general oamenii se racesc in aceasta perioada pentru ca le e greu sa se obisnuiasaca cu frigul. happy

| stoica1 a răspuns:

Daca esti racit da respiri mai greu datorita mucoasei nazale care iti sta in gat. Si poate din cauza amigdalitelor poate le ai mari mai bine du-te la un doctor Funda?

| iron2man a răspuns:

Pentru ca ai nasul infundat. De ce te sperii?

| Fluturaș34 a răspuns:

Nu stiu cat de normal este, dar in schimb te simti obosit, molesit daca e vorba de o gripa. Sa te faci bine happy

| Raducanu_Florin_1998 a răspuns:

Nu stiu

| masteredy a răspuns:

Daca nu tratei cat mai rapid in 4 5 zile poti ajunge la boli grave cum ar fi cancerul de piele

| Danielss2345 a răspuns:

Este o gripa normala asta este raceala de obicei care poate sa o aiba orice persoana noarmala.Nu te teme o sa scapi de ea in 2-3 zile sau 4