| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Cred ca v-am batut la cap cu ideea asta dar totusi intr-un final m-am gandit si am convinso pe mama sa-mi faca un control la ochi cu toate cele de la A la Z as vrea sa-mi spuneti daca, credeti ca este bine sa port lentile de contact. Mie imi este frica ca le pierd dar...nu imi prea place sa port ochelari.Plus ca la un control mai vechi mi s-a spus ca trebuie sa fac operatie la ochi.As vrea sa fac acea operatie mai devreme dar nu stiu daca se poate mamei nu-i convine chestia asta spune ca ea nu are zeci de milioane ca sa-mi faca mie o operatie cu laser. Voi ce ma sfatuiti? Si cat ar costa o astfel de operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lale_2033 a răspuns:

Eu port ochelari de 5 ani (din clasa a 10-a). La inceput mi-a fost greu cu ei, dar dupa colegii mei imi spuneau ca nu vor sa ma mai vada fara ei, ca s-au obisnuit cu mine asa. La facultate sunt singura din grupa care poarta ochelari, dar nu ma deranjeaza asta, chiar ma simt bine ca sunt unica. Prietenele mele imi spun ca par mult mai inteligenta cu ei ( nu ca nu as fi inteligenta si farahee hee ), de multe ori au vrut si ele sa-si faca o pereche cu lentile de plastic sau m-i furau pe ai mei sa-si fac poze cu ei. laughing
Cu toate astea cred ca o sa-mi iau si eu o pereche de lentile pe care o sa le port cand ochelarii o sa-mi fie putin incomozi (eu vad binisor si fara ei) de exemplu la munte sau in club, pentru ca mai renuntam la ei, dar vreau sa ma simt sigura pe vederea mea tot timpul.
Cat despre operatie m-am hotarat sa mai astept, sa mai cresc, nu e chiar atat de urgenta mai ales ca dupa ce o faci trebuie sa ai foarte mare grija de ochii tai pana se vindeca.

7 răspunsuri:
| DaRlInGiLuSiOnS explică:

Oliana operatia nu am vrut eu s-o fac mi sa recomandat de la doctor pentru ca am corneea deplasata oadata si odata tot trebuie sa o fac

| DaRlInGiLuSiOnS explică:

Multumesc pentru sfaturile voastre cred ca raman la ochelari dupa ce am citit ce mi-ati scris depinde si ce o sa-mi zica medicul daca el spune ca este ok sa port lentile am sa-mi iau o pereche si de operatie eu mi-asi faceo cat mai repede ca banii nu-s o problema pana la urma e in joc sanatatea mea...va raman datoaretongue:*

| eni a răspuns:

Mama ta greseste, sanatatea e mai presus decat orice.Nu neaparat trebuie sa te operezi la particular ca sa pltesti zeci de miliane,, vorba lui mama,, depinde ce afectiune ai la ochi.Si daca e o problema serioasa se poate agrava si doamne fereste sa-ti pierzi vederea.Atunci ce o sa faca mama? V-a ridica din umeri? Poti sa intrii pe google pe suport@romedic.ro si intrii pe afectiuni oftalmologice. Poti sa-i scrii unui medic specializat in oftalmologie, sa-i scrii diagnosticul si el i-ti va spune ce e de facut.Autor elina e Dr.Alina Zorca.Si eu am conversat cu ea.Am fost si eu operata la ochi, si m-au interesat unele informatii. O sa-ti raspunda. Poate te va sfatui ce sa faci, si intreaba si de tarife.Multa sanatate!

| Andrei_6051 a răspuns:

Eu iti recomand sa incerci si tu ceva natural pentru imbunatatirea vederii. nu trebuie sa faci nu stiu ce operatie sau sa porti lentile de contact. Eu folosesc niste exercitii de pe www.RenuntaLaOchelari.com si iti recomand sa incerci si tu

| poechce a răspuns:

De ce sa nu porti mai ochelari? Pana la urma sanatatea e mai buna decat toate. Ce te intereseaza pe tine ce zice vecina sau colegu`?
Of, of.
Lentilele sunt foarte greu de intretinut, totusi mai bine iti faci ochelari sau operatie laser.
Operatia laser costa intre 10-15mil, depinde de la un oras la altul.

Eu una te sfatuiesc sa iti iei ochelari, nestiindu`ti varsta ( am citit undeva ca operatia laser sub varsta de 21, sau 24 ani poate agrava problema ).

Te pup :*

| stealthb a răspuns:

Lentilele de contact sunt greu de intretinut si daca nu ai grija de ele poti sa te trezesti cu vreo infectie la ochi. Operatia laser am inteles ca ar costa in jur de 20-30 mil. si se poate face doar dupa 20 de ani, cand nu mai creste ochiul. Cel mai simplu ia-ti ochelari. Si eu am inceput sa port de aproape un an si m-am obisnuit foarte repede. Nici mie nu-mi placea la inceput dar m-am obisnuit. Plus ca eu nu vedeam sa conduc fara ochelari, deci am fost nevoit sa-i port big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine ochelari decat lentile de contact. Lentilele sunt greu de pus si scos zilnic, iti pot cadea, trebuie sa le schimbi des si costa mult... De ce nu crezi ca poti avea un farmec special cu ochelari?
Despre operatia cu laser...nu ti-o recomand. Este riscanta si cu o greseala de 1 milimetru iti poate afecta vederea. Stiu cateva cazuri care au pierdut vederea la ochiul operat cu laser, iar celalalt ochi operat clasic inainte, este ok. Gandeste-te bine ca vederea este pretioasa si este de preferat uneori sa porti ochelari decat sa incerci te miri ce. Oricum medicul decide, dar sa fie unul bun. Apoi trebuie sa te mai gandesti si la bugetul familiei.