ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a întrebat:

Credeți că se mai respectă în România Jurământul lui Hipocrat?
Pentru cei care nu știu despre ce e vorba:
http://i.imgur.com/O2B4UT4.jpg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu cunosc multi medici daruiti profesiei, care lupta pentru viata bolnavilor.
Desigur ca, sunt si unii care uita de juramantul dat, sunt pusi pe capatuiala si cat mai repede si s-au transformat in niste "negustori", care ajuta farmaciile sa-si vanda produsele, fie ca ele sunt bune pentru a trata afectiunea respectiva, ori ba.
Nu trebuie insa sa generalizam, sotul meu a fost operat cu tumoare la creier, operatia efectuandu-se pe parcursul a 5 ore, si pot sa spun ca am toata stima si consideratia pentru modul in care s-au comportat atat medicii, cat si cadrele medicale, de la Clinica de neurochirurigie din Tg. Mures.
Medicii nostri sunt apreciati mult si in afara granitelor tarii, de aceia vom ajunge sa nu mai avem pe cine conta in tara, pe considerentul ca, medicii buni, merg in alte tari din lume pentru a-si face o situatie materiala corespunzatoare volumului de munca pe care-l efectueaza, precum si competentei pe care o au in munca cu bolnavii.
Despre juramant, n-as putea sa-ti spun daca, acum juramantul mai are aceasta forma arhaica, dar cu certitudine, fiecare absolvent care termina Facultatea de medicina, il rosteste intr-un cadru solemn.
Sa speram ca, vom ajunge ca, fiecarui om, care s-a calificat intr-o profesie, in care i se cere sa rosteasca un juramant, o sa-i pese de responsabilitatea pe care si-a asumat-o.
Un bun sfarsit de saptamana si multa sanatate.

| ÉrotiqueConseils explică (pentru mariana):

Mulțumesc la fel, @Mariana!

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
poate ca ne dai o pilda si un imbold de cate ori mergem la medic, sa avem acest "document" si sa il dam de cap, am ajuns sa cred ca asa cum parlamentarii promit si depun si ei un juramant si nu fac nimic in folosul nostru decat sa ne fure, asa si institutia sanatatii, ne lasa sa pierim atunci cand nu dai darul.e strigator la cer sa vezi cum tineretu cu puteri financiare datorita parintilor, au facut studii de medicina neavand bac-ul luat, si ne mai miram de ce institutia sanatatii se duce in jos? ne intrebam de ce sunt victime in spital din ce in ce mai multi? suntem prea slabi mintal sa putem face ceva si sa luam atitudine.
O zi frumoasa sa aihappy

evenso
| evenso a răspuns:

Nu este la "moda" sa respecti juramantul in Romania. sad

| FlyingSoul a răspuns:

Ma faci sa rad laughing Daca s-ar fi respectat juramntul in primul si primul rand nu s-ar fi inventat operatiile estetice, apoi, nu ar mai trebui sa mai acordam atentii la doctori cand avem nevoie de ceva urgent si plus ca nici un absolvent la medicina nu ar ajuta profesorul lui la nevoie fara sa ceara nimic la schimb. Sa fim seriosi cu cat avansam spre sfarsitul lumii cu atat suntem mai degradati moral...

Răspuns utilizator avertizat