| usuk a întrebat:

Homosexualitatea, o boala sau un moft? sau altceva?
Pareri?(de ce da/nu)
Si mai ales, de ce credeti ca ceilalti oameni, cu opini diferite voua, au aceea opinie diferita?

44 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este o orientare sexuală, una dintre ele.

Oamenii pot avea diferite păreri din diferite motive. Prefer să nu generalizez.

| Meптαʟıтч a răspuns (pentru NOname):

Am o întrebare:
De ce mi-ai votat răspunsurile ca fiind eronate? Ce...nu sunt de acord cu credinţele şi convingerile tale?

| NOname a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Da, mi se par stupide şi nesimţite.
Nu prea stăpâneşti acest subiect şi ai o gândire de un tipic homofob, care nu îşi poate vedea de treabă, pentru că sunt alţii fericiţi şi drepturile de om le sunt respectate.
Plus, faci nişte comparaţii aberante.

| Meптαʟıтч a răspuns (pentru NOname):

Şi necrofilii vor să fie fericiţi. Lor de ce nu li se respectă drepturile? La fel şi zoofilii.
Accept diversitatea dar în limita bunului simţ.
Ţie ti-ar plăcea ca copii tăi să vadă homosexuali ce se sărută în parc, scoală, cinema, stadion sau în oricare alte locuri? Ţi-ar plăcea ca un copil să nu aibă cui să îi spună mamă? E o problemă gravă care ţie ţi se pare normală iar pe deasupra a fost şi legalizată.
Pentru a îmi vota răspunsul ca fiind eronat ar trebui ca eu să fi dat un răspuns fals or am dat pură realitate spusă în cuvinte mai dure.

| NOname a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Este doar realitatea din capul tău şi al restului de homofobi, care caută fel şi fel de scuze absurde pentru ura sa iraţională.

| Meптαʟıтч a răspuns (pentru NOname):

Nu mă cunoşti deci nu mă compara cu un homofob.
Mă poţi lumina şi pe mine care e de fapt realitatea?

| Meптαʟıтч a răspuns (pentru NOname):

Continui să-mi votezi negativ răspunsurile. Asta nu mă deranjează chiar deloc pentru că nu reprezintă şi nu vor reprezenta nimic pentru mine acei pixeli în schimb sugerează frustrarea ta pentru realitate şi pentru ceea ce am înşirat aici. Nu mai are rost să facem chat la o întreabare la care fiecare avem opinii diferite. Nu vom ajunge niciodată la un consens.
O zi bună să ai!

| NOname a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Meптaʟıтч: "Nu mă cunoşti deci nu mă compara cu un homofob."

Nu e vina mea că ai ideologii homofobe.

Meптaʟıтч: "Mă poţi lumina şi pe mine care e de fapt realitatea?"

Că toţi suntem oameni, indiferent de diferenţele dintre noi şi cât timp nu te afectează în mod direct (şi nu îi afectează nici pe ceilalţi, ca în cazul zoofiliei, pedofiliei - practic unui viol -, pe care le-ai adus în discuţie ca exemple) şi drepturile nu îţi sunt încălcate, ar fi de bun simţ şi chiar obligatoriu să ai aceeaşi consideraţie şi pentru drepturile celorlalţi (nu să-i discriminezi şi să-i insulţi).

- http://i.imgur.com/NxgGfaF.png
- http://i.imgur.com/6ZleOMW.jpg
- http://youtu.be/twCxykaNiXE
- http://youtu.be/QJtjqLUHYoY

"Homosexuality exists in over 450 species. Homophobia exists in only one. Which seems unnatural now?"

| NOname a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Continui să spui prostii, aşa că, fireşte, continui să-mi exprim părerea vis-a-vis de părerile tale legate de acest subiect, iar rezultatul e evident.
Este dreptul meu...şi obligaţia, cred eu, faţă de cei tineri, care încă nu au părerile formate şi au nevoie de un ajutor, măcar indirect, ca să discearnă adevărul de bullshit.

| EarsOfAFox a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Ironic nume ti-ai ales pe TPU si tu laughing

Mi-ai atras atentia cu "ti-ar plăcea ca copiii tăi să vadă homosexuali ce se sărută în parc, scoală, cinema, stadion sau în oricare alte locuri?"
Categoric nu. Nici heterosexualii nu-s scuzati din punctul meu de vedere. Eu consider ca aceste gesturi tandre(sau nu prea) se fac in intimitate, indiferent de orientari sexuale. Nu e vorba doar de copii si educatia lor, dar cred ca oricarui om(indiferent de varsta) care cunoaste decenta nu se uita cu drag la un asemenea peisaj.
Daca vad un pustan de 16-17 ani care o linge pe una pe o banca in parc sa stii ca nu voi avea o admiratie deosebita, ci dimpotriva, imi va provoca un mare dezgust. Dar poate sunt eu defect, cine stie, poate chiar un alt gay sub acoperire dupa mentalitatea ta.

"Ţi-ar plăcea ca un copil să nu aibă cui să îi spună mamă?"
Iti recomand serialul Modern Family. Pe cat de idealist e pe cat se poate de realist. S-ar putea sa-ti mai schimbe perspectiva daca esti destul de open-minded. O mama nu inseamna doar o pereche de sani si eventual par lung.

E adevarat ca homosexualitatea la scara larga n-ar fi benefica supravietuirii speciei, dar sunt sanse minime sa devenim toti homosexuali. Ori ca face nea Gheorghe cu nevasta-sa 10 copii pe care abia ii creste, ori ca domnii A,B,C,D,E, F, G, H, I, J fac fiecare cel mult un copil..., iar K si L nici nu vor sa auda, poate M si N adopta... si tot asa.
Apoi cine stie peste 1000 de ani te pomenesti ca ne vom naste controlat direct in laboratoare, iar asta nu e neaparat un lucru rau din punctul meu de vedere, stiintific privind treaba, desi nu ar mai parea natural. Si asa sexul(act) devine tot mai putin popular ca fiind doar un act de procreare. Poate va veni o vreme cand rasa umana va separa relatiile sexuale de procreare. Dar na, tu crezi ce vrei, apoi e doar o chestie de mentalitate, nu?
Apropo, eu nu privesc homosexualitatea grosier, gen doar barbati care adora sa si-o traga-n dos. Treaba lor, nu asta promovez eu. Eu ma refer la o relatie sentimentala, o relatie de cuplu, ca in serialul ala. Oricum eu vad sexul aparte de dragoste, desi majoritatea prefera sa creada ca trebuie sa fie legate. Adica dupa mentalitatea mea poti sa fii de toate orientarile sexuale(sau chiar niciuna), ca barbat poate te atrage fizic sa ti-o tragi cu un cal, insa sentimental o anumita femeie e speciala. Asta e diversitate pentru mine, oricat pare de bolnava. Homofobia nu e cu mult mai sanatoasa, sa stii. Iar pedofilia, violul reprezinta alta mancare de peste.

| Meптαʟıтч a răspuns (pentru NOname):

Spui că homosexualitatea nu ne afecteză în mod direct?
Ce ne facem dacă ne trezim cu persoane care, invocând exact acelaşi argument, vor să se căsătorească cu o rudă de gradul I? Sau cu câinele lor mult iubit? Sau cu o păpuşă gonflabilă? Toată demnitatea actului căsătoriei s-ar duce instantaneu pe apa sâmbetei, ca si demnitatea familiei. Sună cam comunist, dar celula de bază a societăţii este familia, cea clasică formata din soţ, soţie si copii. Prietenii şi partenerii vin şi pleaca, dar familia rămâne întotdeauna pe poziţie şi asigură suportul, moral in primul rând, de care orice om are nevoie.
Ce mesaj transmitem copiilor dacă legalizăm şi încurajăm prin aceasta legalizare căsătoriile între persoane de acelaşi sex? Copiii învaţă privind la cei din jur şi vor fi derutaţi dacă văd ca in societatea înconjuratoare rolurile femeii şi bărbatului se amesteca aiurea. Familia traditională este cea care a adus omenirea până aici şi situaţia trebuie să se păstreze, dacă vrem să avem un viitor.
Există şi un argument ştiinţific: studiile au arătat fără dubii că homosexualii, dintr-o varietate de motive, au o speranţă de viaţă cu cca 20 de ani mai mică decât a heterosexualilor. E vorba, aşadar, de un stil de viaţă nesănatos care, ca şi fumatul, nu ar trebui incurajat.
Ştiu că homosexualitatea există de când a apărut omul dar ar trebui ca ea să nu fie leaglizată. Deci nu mă mai lua pe mine că-s homofob.
Dacă nu accept homosexualitatea nu înseamnă că sunt homofob.

| NOname a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Meптaʟıтч: "Dacă nu accept homosexualitatea nu înseamnă că sunt homofob."

Dar cum se cheamă, după mintea ta, când un om afişează o gândire şi o atitudine ce ţin de homofobie?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Homofobie
Îţi place sau nu, ai o mentalitate de homofob.

Meптaʟıтч: "Ce mesaj transmitem copiilor dacă legalizăm şi încurajăm prin aceasta legalizare căsătoriile între persoane de acelaşi sex?"

Că nu suntem nişte sălbatici din Evul Mediu speriaţi de tot ce e diferit, că avem raţiune, că suntem civilizaţi, că avem respect unii faţă de alţii, că diversitatea (pozitivă) e ok, că iubirea este tot iubire, indiferent de sex, la fel şi familie, că nu ne încălcăm drepturile unii altora pe motive egoiste şi idioate...

Meптaʟıтч: "Ştiu că homosexualitatea există de când a apărut omul dar ar trebui ca ea să nu fie leaglizată."

Cum să ilegalizezi o orientare sexuală şi de ce?
Chiar eşti comic. : ))
Ai vrea să impui oamenilor pe cine să iubească, de cine să se simtă atraşi, ce şi cu cine să facă în patul lor, cu cine să aibă relaţii consensuale de adulţi, iar de nu ţi se supun, îi arestezi sau cum?
Mai degrabă cei care au o astfel de gândire ar merita excluşi din societate şi internaţi pentru un tratament (de reeducare, eventual).

Observ că ai prea multe prejudecăţi, Meптaʟıтч, şi suferi de homofobie (pe care o negi), căutându-ţi în permanenţă scuze. Rezolvă-ţi problemele, numai te-aş ruga, în timp ce o faci, nu te lua aiurea de oameni şi păstrează-ţi fobiile şi prejudecăţile pentru tine. E mai sănătos aşa.

Şi ca să nu mă mai repet, că m-am plictisit de subiect, poţi să-mi citeşti răspunsurile de aici (poate te vor mai lumina):

- http://www.tpu.ro/......lor-intre/

- http://www.tpu.ro/......e-permite/

- http://www.tpu.ro/......ina-2.html

- http://www.tpu.ro/......minare-ce/

- http://www.tpu.ro/......itia-http/

- http://www.tpu.ro/......-raspunde/

- http://www.tpu.ro/......la-mana_2/

Seară bună!

| Meптαʟıтч a răspuns (pentru NOname):

E părerea mea indiferent de ce crezi tu. Dacă ai fi citit întrebarea ai fi văzut că trebuia să ne expunem doar părerea noastră despre acest subiect. După ce mi-am expus-o vii tu şi-mi votezi părerea mea ca fiind eronată că nu sunt de acord cu credinţele şi convingerile tale şi-mi spui că am o mentalitate închisă şi am prejudecăţi.Nu înţeleg cum o părere personală ar putea fi votată.E părerea mea iar atâta timp cât nu te afecteză în mod direct ignor-o.
M-am uitat un pic peste profilul tău şi observ că nici tu nu duci lipsă de prejudecăţi şi o mentalitate 'obosită' despre anumite subiecte.
Ar trebui să faci acelaşi lucru şi tu pe care mi l-ai recomandat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dumnezeu îi va pedepsii pe homosexuali.

| NOname a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

cristidinbucuresti:
"Dumnezeu îi va pedepsii pe homosexuali."

Iar pe cei cu fetişuri ciudate, care venerează pantofii şi picioarele femeilor, nu? Doar ai un zeu gelos (nu doar homofob).

*pedepsi

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Păi tu compari un pantof cu toc elegant sau un picior, incăltat in toc, cu niste deviatii sexuale ciudate cum sint homosexualii, lesbienele si pedofilii, da?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru NOname):

Sau ai ceva cu mine?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu! : ))

...şi cum de ai reuşit să-i strecori şi pe pedofili în ecuaţie? Ai vrut să pari mai dramatic? : ))

Spuneam doar că înainte să arăţi cu degetul şi să-i condamni pe alţii la răzbunări divine şi chinuri veşnice (imaginare, desigur), ar trebui să te uiţi în ograda ta, căci, după mintea zeului tău (cea lipsă), nici tu nu eşti un sfânt.

Jură-te că nu te exciţi cu gândul la fetişurile tale! "Deviaţii sexuale" auzi?! : ))

| NOname a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, am ceva doar cu idei cretine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Adică eu am idei cretine nu? Că i mi plac tocurile, dar altii care au orientări sexuale ciudate aceia sint ok.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai (şi) idei cretine şi se pare că nici nu înţelegi ce-ţi spun.
Nu văd de ce aş continua.
Seară bună!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru NOname):

Nu cred că trebuie să i ti dau explicatii, sau să mă jur in vreun fel in fața nimănui.

| TheAce a răspuns:

Homosexualitatea nun e o boala, nu e un moft, e pur si simplu o orientare sexuala. Vorbim de niste oameni perfect normali si in general cat se poate de simtiti, educati, manierati. Ignoranta, de care cei mai multi dam dovada, asta e adevarata boala! Inca nu-mi vine sa cred ca in secolul 21, intr-o era in care accesul la informatie e la un click distanta, mai exista persoane care judeca in necunostinta de cauza. Toleranta e cheia spre o societate la care tindem cu totii.

| Polaris a răspuns:

Mor când văd cuvintele "boală" și "moft" în raport cu o banală și plictisitoare atracție sexuală. M-am săturat de tabu-urile astea de ciobani.

| PedoBarbie a răspuns:

Nu e nici boală, nici moft.

| Public22 a răspuns:

Un copil care a fost maltratat de mama, devine homosexual.

| Polaris a răspuns (pentru Public22):

Cine te-a dresat așa de bine?

| Public22 a răspuns (pentru Polaris):

Aaa tu esti cel maltratat de mama. Daca tot vrei sa stii am auzit de la un psiholog chestia asta.

| M25M a răspuns (pentru Public22):

Mai degraba devin sociopat sau psihopat decat homosexual...

| Public22 a răspuns (pentru M25M):

Iti dai seama. dar fiecare cu alegerea lui. E problema lor. sa fie sanatosi.

| Apache a răspuns (pentru Public22):

Asta cred ca e cel mai handicapat raspuns care l-am citit luna asta...

| Public22 a răspuns (pentru Apache):

Mai documenteaza-te si tu. Un psiholog mi-a spus asta. Cand un copil este respins de mama sau ceva de genu, poate deveni homosexual, se indeparteaza de sexul opus, de femei.Bai, asa e romanu, sa sara repede cu gura, sa zica si el ceva. De asta se duce dracu tara asta, pentru ca sunt multi ca tine. Daca tu crezi ca e cel mai "handicapat" raspuns, ( nu-mi dau seama cum un raspuns poate fi handicapat) e problema ta, tine-ti parerile pentru tine!

| Apache a răspuns (pentru Public22):

Nu imi tin parerile pentru mine atunci cand am ceva de spus.

Ti-ai dat raspunsul singur...e o mica mare diferenta intre,, Poate deveni homsexual,, si,, devine homosexual,,.

Dar nici asta nu e adevarat, pentru ca homosexualitatea tine mai ales de factorul genetic si mai putin de cel social/comportamental.

Un copil abuzat de mama poate intr-adevar sa dezvolte o reticenta fata de femei, poate chiar o ura.
Dar asta nu ii schimba si preferintele sexuale.

| Public22 a răspuns (pentru Apache):

Ti-am zis, un psiholog mi-a spus asta. de ce te-as crede pe tine si nu psihologul? Nu trebuie sa-mi mai raspunzi, mi-a ajuns.

| Apache a răspuns (pentru Public22):

Cine spune ca trebuie sa ma crezi?

| contαbαndonαt a răspuns:

E alegerea fiecaruia ce, cu cine, cum si cand atata timp cat nu face nici un rau nimanui, ca-i deranjeaza pe homofobi asta-i alta chestiune (dar astia au probleme cu bibilica, nu degeaba si terminatia "fobi" de la fobie).

| EarsOfAFox a răspuns:

Nicidecum. E o dovada a diversitatii(evolutie). Daca crezi in teoria evolutiei atunci n-ai cum sa vezi homosexualitatea o boala doar pentru ca homosexualii nu procreeaza. Lasa ca la cate avorturi sau abandonari sunt in lume si cati homosexuali declarati, nu e o problema. Omul e mai presus de animale din punctul asta de vedere, avand ratiune sau nu in anumite cazuri.

Referitor la a doua intrebare. Nici felul de mancare preferat gatit din nou dupa o saptamana nu ai cum sa nu-l gasesti diferit macar intr-o mica masura.
Creierul uman nu e asa robotic cum sugereaza unii. De-aia.

| PandaEcrazy a răspuns:

Este o pofta generata de gandirea fiecarui om. Nu e ceva rau, poate fi considerat ciudat, dar nu e rau si nu afecteaza nimic. Cei ce au pareri diferite bineinteles au modul lor propriu de gandire, dar daca ne luam dupa aia mai "destepti" ajungem la concluzia ca traim intr-o lume libera cu drept de libera exprimare

| godge a răspuns:

Homosexualitatea e conditie biologica innascuta naturala nepatologica si care nu influenteaza major personalitatea, afectivitatea sau romantismul.Aceasta a fost observata la multe specii de animale.Ea este provocata de mutaii genetice(au fost descoperite in jur de 600 de "gene gay") hormoni si alti factori din perioada prenatala.Homosexualitatea nu e o alegere de judecat si de condamnat si nici un pacat.Homosexualitatea nu e "un pacat impotriva firii si a naturii". Homosexualitatea e naturala...ce nu e natural e homofobia o stare irationala de ura fata de niste persoane care au doar alte preferinte.Ea apare din cauza atasamentului exagerat pentru familia traditionala si din ideea ca homosexualitatea o poate ameninta.

| EvilMonkey a răspuns:

Pai e un moft adică tu nu vrei femeie vrei barbat

| Meптαʟıтч a răspuns:

Homosexualitatea,nu e nici bolă şi nici vreun moft,este doar o simplă atracţie sexuală,intolerabilă din punctul meu de vedere.
Cei care susţin homosexualitatea nu au personalitate şi/sau sunt prea puţin sau deloc informaţi cu aceasta.
Leaglizarea persoanelor de acelaşi sex au fost aprobate în ţări precum Belgia,Suedia,Franţa,Anglia,Danemarca,Argentina şi multe alte ţări care sunt pupate-n fund tot mai mult de români, bulgari şi alte tări care nu îsi prea cunosc istoria.
Uşor, uşor vom accepta cu uşurinţa leaglizarea şi toleranţa pedofililor, zoofililor, necrofililor etc.
Avem nişte organe fiecare cu funcţionalitatea sa foarte clară iar dacă nu le folosim aşa cum trebuie problema e în capul nostru nu de la natură cum prost cred unii.

| Everithyng1922 a răspuns:

Nu, nu este o boala ori moft.
Este cu totul altceva, tine de orientarea sexuala a fiecaruia dintre noi.
Nu este ciudat ori anormal, oameni sunt diferiti.
Trebuie sa intelegem ca asa este viata pe acesta planeta i-ar "normalul" pe care oameni tot incearca sa-l creeze si forteze sa traim este adevarata boala, ceea mai mare si mai periculoasa. Acesta ..mentalitate pe care oameni traditionali inca o mai au.
Oameni care traiesc in famili "normale " care accepta sa li se spele creierul sunt adevarati....bolnavi pe pamant!
Cei care detesta homosexualitatea sunt oameni cu mintea atat de inchisa incat sunt de parere ca oameni sunt centrul universului etc.
Trezitiva oameni, este trist faptul ca oameni inca mai sunt atat de straini si dezgustati acestui subiect...
Este foarte trist, suntem oameni gandim si totusi nu suntem atat de inteligenti incat sa realizam ca suntem creaturi ciudate care trec prin viata ca prin apa..adica suntem trecatori..asa cum suntem de diferiti.

| Meптαʟıтч a răspuns (pentru Everithyng1922):

Frate am leaglizat incestul, homesexualitatea hai să leaglizăm şi pedofilia şi zoofilia şi necrofilia că na fiecare are dreptul la liberă exprimare.

Sigur nu eşti gay?

| Everithyng1922 a răspuns (pentru Meптαʟıтч):

Nu, nu sunt!
Este o realitate ceea ce se intampla! Oamenii care nu accepta acest lucru se tem de realitate si adevar.
Dar, este doar o parere, parerea mea!