Întrebare recomandată | annnna1234 a întrebat:

Credeti ca exista vindecare definitiva de cancer? Se mai pot trai multi ani dupa cancer? Sau in toate cazurile acesta duce la recidiva si moarte? Nu gasesc pe internet raspunsul. Dupa o vindecare este posibil ca persoana sa isi reia viata de dinainte si sa traiasca 90 de ani? Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista vindecare de cancer atunci cand acesta a fost depistat intr-o faza incipienta, rezecat chirurgical si apoi tratat oncologic. Sau in cazul leucemiilor/limfoamelor, prin transplant medular. Exista persoane care au trait pana la adanci batranete dupa vindecarea unui cancer (nu neaparat reluandu-si viata exact cum era).

mira
| mira a răspuns:

Nu exista vindecare prin autosugestie.Este totdeauna nevoie de oncologi si chirurgi buni.Se poate scapa de boala daca se intervine la timp. Abandonati legendele. Faca rau bolnavilor si intarzie prezentarea lor la medic.

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de tipul de cancer, de varsta pacintului, de rezistenta lui fizica (daca a mai are si alte boli ) de antecendente.
Cancerul e boala foarte,, pasiva' care nu doare.
Sora a murit de cancer limfatic la numai 38 de ani.A fost descoperita cand era foarte tarziu cand nu mai era nimic de facut.
In concluzie se impune ca cel putin odata pe an controale amanuntite (cel putin tipul de analize gratuite )Numai asa bolile pot fi depistate si tinute sub control.
Poate nu exista vindecare 100% dar cel putin poate prelungi considerabil viata.

| gelu1970 a răspuns:

Eu cred ca da. exista vindecare definitiva. e adevarat ca de foarte multe ori recidiveaza dar tu ma intrebi daca sunt cazuri cand se vindeca. da sunt si astfel de cazuri.

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, exista. Depinde cand a fost depistat si ce tip de cancer este, unele sunt mai usor de tratat decat altele, cum ar fi cancerul de piele. Daca este extirpat cum trebuie si doctorul este bun nu ar trebui sa mai recidiveze, dar depinde si de pacient.

| MaximusBommel a răspuns:

Exista sanse ca boala sa nu recidiveze, in special cand este tratata din timp. Totusi, sunt convins ca respectiva persoana ramane cu anumite sechele emotionale dupa experienta asta.

| Alexandru_Lazar_1990 a răspuns:

Eu zic ca este leac definitiv pentru cancer daca este depistat la timp

| Xcristi_Cristy_1990 a răspuns:

Depinde...daca boala a fost depistata la timp, te poti vindeca..matusa mea s-a vindecat de cancer la ovare.E o boala grea.cred ca peste multi ani se va gasi un leac pentru boala asta~

| ingerultau01 a răspuns:

Sa sti ca sunt unele persoane care inving cancerul prin puterea autosugestiei si esentialul un caracter puternic da se pot trai multi ani