| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre moarte? Credeti ca exista si altceva dupa existenta fizica pe care o duce fiecare ca om? Daca da, cum va inchipuiti acel altceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este intreruperea ireversibila a anabolismului care se opune entropiei.

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pai cum sa-mi inchipui! Aaaa... da, imi inchipui pe animal X @harciog mierlit si dupa aceea reincarnat in reptila, sa zicem, raptor@harciog. laughing

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu cred in Iisus Hristos si deci da, cred si in viata de dupa moarte, viata de apoi. Dar nu pot sa imi inchipui si nu stiu cum va fi. Dumnezeu stie asta.Sunt multe semne care arata ca ar exista ceva dupa moarte.eu cred dar de inchipui nu vreau sa o fac.Numai bine.

| cristi202 a răspuns:

Generalul Maximus, din filmul "Galdiatorul", cind pleaca la lupta cu cavaleria sa, le face oamenilor sai o remarca care mi s-a parut interesanta: "Ceea ce facem in aceasta viata are ecou in eternitate". Exista un mare adevar aici. Dincolo de intilnirea pe care fiecare din noi o va avea cu Doamna cu coasa, ceea ce facem in aceasta viata ne va determina viata de dincolo. Nu cred ca totul se va sfirsi la acea intilnire, nu cred ca totul va fi cit se poate de frumos in viata de dincolo, decit daca am stiut sa traiesc frumos aici jos pe pamint, In functie de ceea ce fac aici, asa voi trai dupa aceea.

| Razvan a răspuns:

Un somn etern zic eu, binemeritatwinking

| Angel0 a răspuns:

Este femeie, punctuala si nu uita de nimeni.
O-m muri si ‘o-m vedea.

| carminaburana43 a răspuns:

Eu ma intrebam vesnic de ce ne amagesc popii la inmormintare cu viata vesnica si cu raiul daca aici induram pe pamintEu aici doream sa fiu fericita nu sa tot sufar caci am suferit foarte mult si pina acum si stiu ca sunt cu milioanele oameni care isi duc viata suferind pe acest pamint.Nu vedeam rostul acestor amagiri.Ma tot intrebam la ce bun toate acestea daca acolo numai suflete vom fi.Am implinit 48 de ani si am citit foarte multe carti in acest domeniu si pina la umra nu mai stiam ce sa cred.La inceput credeam tot ce citeam pe urma nu mi-a mai venit sa cred nimic.Si, atunci murind sotul saptamana trecuta si suferind enorm de pierderea lui mi-am dat seama de ce imi trebuie mie viata vesnica.Sa-l revad dincolo de aceasta lume cind si eu ma duc de aici si sa n-i se contopeasca sufletele intr-o iubire eterna impreuna cu toata familia, pe cind si lor le va veni sorocul.

| carminaburana43 a răspuns:

Este un film al lui Julia Roberts in care patru studenti la medicina vrind sa afle ce este dincolo de pragul mortii s-au trimis unul pe celalat in moarte clinica. E foarte interesant filmul iti trimit trailerul.http://www.youtube.com/watch?v=oCm_NMU6Phw

| carminaburana43 a răspuns:

Am mai cautat pina am dat de acest film extraordinar cu robin williams in care este vorba tot despre asa ceva cind sotia isi pierde sotul in accident ce se intimpla dupa iti dau trailerul filmului http://www.youtube.com/watch?v=1pHCtLzmras

| DorelSudoru a răspuns:

Cand mori nu mai traiesti.Degeaba se pune intrebarea asta pentru. ca moartea nu a putut fi inca inteleasa si explicata.Eu cred ca atunci cand mori nu simti nimic nu mai existii.

Răspuns utilizator avertizat
| ERMO a răspuns:

Dupa parerea mea moartea este doar un portal prin care reusesti sa evadezi din chinul vietii. Spiritul in sfarsit isi gaseste linistea si nu mai ai nevoie de nimic, starea este una perfecta.
Imi place mult articolul asta dar nu impart total aceeasi parere cu el http://www.lovendal.net/wp52/moartea-nu-exista-dar-nu-exista-nici-viata/.
Se fac multe experimente si in 2011 raspunsul asta se va clarifica. Un grup de cercetatorii fac experimente asupra oamenilor in moarte cerebrala cu tot feleul de chestii ingenioase.
Dintre cei supusi testelor(vreo 100, urmand ca pana in 2011 cei supusi sa urce la 1500 pentru un raspuns concret)multi au raspuns ca in timp ce trupul era mort spiritul a parasit corpul si puteau vedea ce se intampla cu corpurile lor apoi o lumina intensa sub forma unui portal li s-au aratat. E putin ciudat sa aflii ceea ce se va intampla dupa moarte sincer nu vreau sa se intample asa ceva, moartea ar trebui sa fie un mister care nu trebuie dezlegat.Sa presupunem ca am afla ce se intampla dupa moarte cred ca rata de sinucidere ar creste cu 100%.

| Floreenofficial a răspuns:

Sufletul paraseste corpul in care a locuit. Da sigur ca exista. Exista rai si iad.

| eugeniu_6685 a răspuns:

Sigur ca exista! Sufletul este nemuritor doar creatorul lui il poate distruge.Cum este, ce este dincolo? Aveti a alege la ce sa va opriti lecturand pe tema intrebarii. Un raspuns "original" nu prea incape.

| madaa a răspuns:

Din cate am stiudiat viata d edupa moarte este atunci cand ajungi in univers acolo s eintampla miracolul acolo iti este masurata energia dupa care daca ai mai multe fapte rele esti retrimis in corpul uman daca ai mai multe fapte bune esti dai pe pamant pentru a ajuta energia planetara crede-ma nu exist aiad gen lava cu foc si demoni da exista demoni intrupati la fel ca si sfintii. Sfintii au legaturi cu energiile estea si cu paranormalul totul se leaga.(pamantul a ales raul)

| Shinen a răspuns:

Buna!
Eu cred in Dumnezeu si pot spune ca cred ca dupa moarte spiritul nostru se va urca la Cer, alaturi de El. [Scuze cacofonia].
Eu imi imaginez o fata, imbracata intr-o rochie alba, lunga, cu fata alba si incredibil de frumoasa, invizibila pentru ceilanti oameni care se urca spre cer.
Interesanta intrebarea!

pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.cred. da eu cred in ce scrie in biblie.vad ca unii au filme cu asa ceva.banuiesc, ca si cred in filmele alea.altii au citit, multe carti care spun ce si cum. uiteasa se nasc o multime de credinte. si intrucat nu seamana una cu alta cei care nu cred in varianta noastra sunt necredinciosi.problema care ar trebui sa ne framante, este; care-i adevarul? cine minte si cine nu? eu personal optez pentru varianta care a ramas aceeasi de cand s-a nascut.nu s-a schimbat, nu s-a razgandit, si tind sa cred ca nu a mintit. daca vrei sa crezi la fel ca mine...esti libera sa o faci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Despre moarte am o parere buna.este cea mai dreapta dintre toti.la coliba saracului si la poarta palatului bate la fel.si la timp.nu inseala pe nimeni.nici nu avantajeaza pe nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Moartea e fireasca. asta iti trece prin cap prima oara. dupa ce murim nu nu exista absolut nimic. moartea creierului duce la pierderea tuturor perceptiilor, a senzatiilor. Nu exista asa zisul suflet.