| poechce a întrebat:

Credeti ca pot avea apendicita?

De cateva zile ma tot doare in zona abdominala.
Ma doare mai in centru, dreptat durerea se duce si catre solduri.
Alaltaieri seara[prima zi in care am avut dureri intense] simteam ca lesin, imi era greata si in unele momente imi venea sa vars.

Astazi durerile au persistat, eu. crezand ca este din cauza foamei[ la scoala chiar nu se mananca]. am suportat si am mancat.Insa. durerea persista in continuare si cand respir sau imi schimb pozitia ma doare foarte tare.

Multumesc.

Nu stiu daca am fost foarte clara in privinta simptomelor, dar dat fiind ca am mancat incredibil de multe seminte. ff putin somn, stres ^as putea avea apendicita crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil, desi daca evolueaza de mai multe zile e putin probabil. Somnul si stresul n-au nici o legatura cu apendicita. Oricum, ar fi bine ca maine sa e vada medicul de familie. Mie nu mi se pare ca ai simptome de apendicita acuta, poate eventual un apendice mai ciudat situat care sa se fi iritat putin. Oricum, iti trebuie un consult si, daca am dreptate si nu e apendicita, niste analize pentru a vedea daca nu cumva ai viermisori intestinali sau gastrita.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la um medic, de regula cand ai apendicita ai dureri de cap, senzatie de voma, dureri in parta dreapta ce radiaza spre picior.

Janina
| Janina a răspuns:

Si eu m-am operat de apendicita, m-au anesteziat si nu am simtit nimic, pe masa pe operatie eu vorbeam cu asitentele big grin
eram prin clasa a V, m-au mintit ca imi fac poza happy... a fost ok, mult mai usor decat, ma asteptam big grin

nu trebuie sa fie insa neaparat apendicita, sora mea a avut simptome asemanatoare, vroiau sa o bage la operatie de apandicita dar au descoperit ca avea pietre la rinichi big grin

sa te faci bine big grin

| oz a răspuns:

Cred ca este apendicita... du-te la doctor...

| madalicious a răspuns:

Prezinti cateva dintre simptomele apendicitei. Cele mai frecvente simptome sunt durerile abdominale, greata, varsaturile si lipsa poftei de mancare. In cazurile mai grave pot aparea febra, frisoane si diaree. In privinta durerii, trebuie mentionat faptul ca, la debutul bolii, aceasta este localizata in regiunea periombilicala si epigastrica si mai apoi, dupa cateva ore, in caz de agravare a bolii, in fosa iliaca dreapta. Contractia musculara la nivelul fosei iliace drepte este semnul cel mai sigur de apendicita acuta.

Asa ca ar fi indicat sa mergi la doctor pentru binele tau.

| Dragosgan a răspuns:

Si mie mi se intampla sa am astfel de dureri cand mananc seminte sau daca alerg(daca alerg trebuia sa ma doara in stanga dar ma doare uneori in dreapta)...Intr-o zii m-am dus la medic pentru ca credeam ca am apendicita si mi-a facut ecografie si a zis ca e inregula tot si sa nu ma astept la apendicita curand ca am apendicele bun.Cateodata ma gandesc ca sunt,, imun,, la apendicita,,, pentru ca toata clasa mea a facut operatia si eu nu. Dar pe mine ma dore cateva minute.
Dar la tine e altceva! Cred ca ai apendicita(sa nu te sperii). Fa-ti operatia si sa scapii o data de organul ala si dupa aia sa ma anunti si pe mine cum a fost ca sunt nerabdator sa stiu ce se intampla.Sa fii sanatoasa.

| poechce explică:

Va multumesc mult, insa imi este cam fricasad

Sa stiu ca voi fi taiata cand eu de fapt trebuia sa fiu acasacrying

In seara aceasta am sa ii spun mamei de durerile abdominale si de greturile din acea seara.

Oricum imi este tare frica crying

| poechce explică:

Pfffoa, din tot ce mi-ati spus sad si din toate simptomele. rezulta ca am apendicita.
Maine ma voi duce la control!
Sa dau fundita?

| cioko19 a răspuns:

Buna Nevena!

Si eu am fost operata de apendicita, ai exact simptomele pe care le-am avut eu, doar ca eu am tot amanat.si am stat cu dureri vreo 2-3 luni de zile.
Nu este o operatie grea, dar la mine au fost complicatii.

Spune-i mamei tale si mergi neaparat la un doctor.

Mult succes!

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Ai exact simptomele apenticitei(din pacate). daca nu te duci la doctor poate fi prea tarziu(nu vrea usa te speri)dar cand ai apendicita trebuie ca doctotii sa intervina imediat aletfel tot ce este tinut in ea(sti, apendicita este ca o punga unde se tin cojele si asta, ce nu eliminam)si toate astea se pot imprastia in corp.acum ca ai mancat si seminte ai facut fff rau. daca ai apendicita :FARA SEMINTE! orice are coji nu trebuie sa manaci.si eu am avut dureri in acea zona, ma intepa si nu puteam sa merg, simteam acolo ceva care ma treage in jos, dar eu am fost la doctor si a zis ca de data asta am avut noroc, sa imi pun o sticla cu apa fierbinte acolo...bla,bla,bla...cateva pastile si etc... dar mi-a mai spus ca aceste cazuri precum al emu sunt rare, deci cel mai sigur, da ai apendicita! imi pare rau, dar nu te teme, apendicita nu e o operatie grea, dureaza in jur de o ora, este una dintre cele mai usoare operatii, si cele mai sigure.sansele sa ti se intample ceva sunt de 1 la 100. unchiul meu(care are doar 20 ani ca intre el si mama e dif. de 17, ani mama are 37 si el e fratele ei)a facut operatia asta anul trecut, si cu toate ca e mare, e atat de cocolosit de toti de parca ar avea 5 ani.si el s-a temut la fel ca tine mai as ca anul a mai facut o operatie pana atunci, dar cand s-a trezit credea ca e acasa, deci nu a simtit nimic.si eu am facut o operatie, de polipi, si crede-ma, pana si asta e mai grea decat cea de apendicita

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Fii tare! iti tin pumnii! succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asa cred eu dupa simptome, am fost si eu operata nu este greu!

| Iooooooooo... a răspuns:

Pai. s'ar putea sa ai si pietre la rinchi. da' slabe sanse. mie de exemplu mi' s-a tras durerea de la spate in partea dreapta, zona rinichilor, in fata, fix in zona apendicitei. de doua ori am patit asa si ultima data era sa ma opereze medicul de apendicitastraight face. deci eu spun mai bine sa mergi la medic. el te poate ajuta mult mai mult decat sfaturile noastre. desi te ajuta si opiniile noastre. >:d<

| alinutsa_2465 a răspuns:

Nu te speria de geaba...eu ti-as recomanda sa conculti un urolog si un chirurgwinking. am avut si eu probleme de genu si am piatra la rinichibig grin.nu-ti pierde increderea