| anonim_4396 a întrebat:

De doua saptamani sora mea s-a operat de apendicita.Imi este foarte frica de spiatele, injectii, tot ce tine de medicina, asa ca atunci cand ii schimba bandajul nici nu stateam in casa, caci doar simtind miros de medicamente imi vine foarte rau, si ajung sa lesin. acum de 2 zile, observ o usoara durere in partea dreapta, dar cand apas flexand piciorul drept, nu ma doare. incepand de azi imi amorteste piciroul drept chiar daca nu stau pe el sau nu-l tin sub mine. uneori mai ascund durerea, de picior si in partea dreapta, fiindu`mi foarte frica de spitale, mai frica fiindu`mi sa nu dau in peritonita. spuneti-mi va rog, ce am, mai de mult m`am cautat de apendicita si mi s`a spus ca nu am, e oare posibil sa am? ce e cu amoritrea asta de picior? ce se intampla.mai multi dintre cei intrebati mi-au zis ca, am racit la ovare, altii ca e ceva trecator. spuneti-mi va rog, care poate ati trecut prin asa ceva, ce am?straight face
ce e durerea asta din partea dreapta? ce sa fac? de obicei apendicita se face de la seminte, am auzit, intr-adevar zilele astea am cam exgaerat cu semintele si nu numai atit o alta dovada ar fi ca am stari de voma si mi se usuca foarte des gatul, durerile de burta sunt suportabile, simtind acolo doar ceva greu ca si cum ceva m`ar incomoda.astept raspunsuri. multumesc foarte mult.

Răspuns Câştigător
| Andarock a răspuns:

Daca ai stari de greata, vomezi si te simti rau este un semn ca se intampla ceva cu organismul tau.

Ce coincidenta! Si pe mine ma doare foarte rau piciorul stang (dar al`tau e dreptul...)! Nici eu nu am stat azi sau ieri pe picior, dar tot ma doare!

-----> Daca cumva vezi in ceata si timp de 3-4 sec. parca iti vine sa lesini inseamna ca ai lipsa de calciu.

Si mie mi se amorteste foarte rau piciorul cand stau pe el, durerea este cam de 20 de min.
Dar tu daca ai mentionat mai sus ca nu stai cu piciorul sub tine, inseamna ca este posibil ca pozitia ta noaptea, cum dormi, sa fie de vina.

Inca nu stiu de ce ma doare si pe mine picorul, dar sper ca cel tarziu pana pe joi sa`mi treaca durerea! Daca nu`mi trece, ii spun mamei si ma duc la medic, asa ar trebui sa procedezi si tu!

Sper ca m`ai inteles si ma bucur ca te-am ajutat! puppy dog eyes

7 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Poate doar gandul si teama ta de spitale te face sa ai aceasta senzatie, cu siguranta nu este nimic, mai degraba o fobie.

Daca doar de cateva zile ai mancat seminte in exces apendicita nu isi da semnele dupa cateva zile. Stai linistit/a, nu ai nimic, dar ca sa te linistesti cel mai bine ar fi sa mergi la medic de familie, o clinica, nu neaparat la spital, nu iti va face absolut nimic.

Baftahappy

| GuessWho a răspuns:

Va multumesc pentru cei care mi-ai dat sfaturi toate sunt utile si nu stiu, sper sa fie frica care`mi provoaca senzatiile astea.si @Andarock: s-ar putea sa ai dreptate, ameteli amd e multe ori asta pentru ca nu mananc decat o datain zi, mi-a scazut foarte tare apetitul.

| alessia a răspuns:

Pai din pacate si mama mea a fost operata acum o luna, parcastraight face a fost ceva mai grav la ea.happy am mai auzit ca e mai bine sa te operezi cand esti mica, deoarece nu o sa simti durerea asa de tare, si va fi o taietura micabatting eyelashes. sincer, dupa ce plecam de la spital de la ea ma durea si pe mine, iar cand apasam flexand piciorul drept chiar nu ma durea.happy. sincer, si mie mi`e f frica, nu vreau sa ma operez. da` in fineoh go on nu cred ca am ceva.cel putin asa sper:-s. cat despre amortirea piciorului nu stiu ce sa zic, poate e ceva trecator, poate nu, poate chiar ar trebui sa te operezi, dar mergi la doctor cel mai bine e asa! iti zic euhappy.si da si mama avea tot la fel dureri de burta, stari de vomastraight face
iti urez multa bafta si mergi cat mai repede la doctor!:*
pa-palove struck

| Dennys1521 a răspuns:

Mnu
daca nu te doare mereu apendicita nu ai
... durerea de apendicita esti groaznica.si te mai doare si stomacul
ar putea fi ceva trecator.
si eu am patit dar
m-a durut cand stateam in anumite pozitii
si ar putea fii si o raceala la ovare
daca ai stat pe ceva rece borduri etc.
oricum cel mai bine ar fi niste analize
sa fii sigura
bafta!

| DعeutZa a răspuns:

Poate sa fie si o raceala la ovare.dar daca spui ca iti amorteste si piciorul, ai stari d voma si altele poate fi apenticita.am facut si eu operatia si la mine erau dureri ingrozitoare in partea dreapta.atat.du-te la un control:*

| Kassandra_9578 a răspuns:

Nu stiu ce e durerea din partea dreapta dar iti pot spune ca e trecatoare.Si eu am avut aceleasi temeri dar am stat si am asteptat de la sine si nu aveam nimic.E adevarat ca de apendicita nu scapi toata viata! Si mie imi e greata de ac si saange Yeak! Si oricum si eu acum cateva luni respiram greu! Mi-au facut nu stiu ce si dupa aceea am vazut-o pe aia cu acul in mana si am crezut ca mor (de fapt as fi vrut sa mor) si a spus ca imi ia sange BLEAK! Am vrut sa fug prin salon dar femeia aia era barbatoasa rau! Am stat cumintica si cand am simtit am avut eu... si gata...Am tulit-o.

| Eduardx_1313 a răspuns:

Da, este Apendicita. nu Sunt doctor.dar asa fac toti.ca am 4 in clasa cu/operati de apendice... voma. dureri stomakale.pai, nu stiu Si mie mi-e frica de spitalewinking, nu acum pe bune mi-e frica. mai els de injectie si alea, dar daca vrei sa TRAIESTI si sa scapi de APENDICE!, trebuie macar 2-3 injecti. bandaje... OPERATIE! sorry asta-i SPITAL DE ROMANIA! HUAAA