| lory_7532 a întrebat:

Credeti ca pot slabi 5kg in 14 zilestraight face?
Daca da.cumbig grin?
A si nu vreau ceva foarte sever.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Intra pe http://www.mypyramid.gov/ gasesti aici sfaturi pentru o dieta echilibrata, poate nu vei slabi atat de repede pe cat vrei, dar sigur iti va prii din toate considerentele, sanatate in primul rand.

| Maariiaa a răspuns:

Buna! Cu orice cura de slabire, chiar si cu infometarea nu vei reusi sa slabesti decat cu alimente sanatoase si in cantitate foarte mica. Nu trebuie sa te iei dupa dietele internet-ului. Cel mai bine este sa te duci la un nutritionist bun, daca ai, daca nu iti faci, sa iti faca el ceva sanatos pentru varsta, organismul tau.
Dietele internet-ului, majoritatea, fac foarte rau organismului. Unele au succese dar mai mult castigi daca te duci la nutritionst.
Asa sfatuiesc pe toata lumea care vrea sa slabeasca.

Numai bine!
Sper ca te-am ajutat!
Ai grija cum slabesti.

| Denisa a răspuns:

Mai eu mananc doar o masa pe zi si asta la ora 15 si asta consta in mancare sanatoasa dar multa si satioasa. Alerg cam 30 de minute si fac si abdomene. Poti incerca. Poti sa te abati de la "dieta" si sa mananci seara un fruct, iaurt sau cereale. Ca sa slabesti, fa-ti o lista cu alimentele sanatoase gen legume si fructe care iti plac si alcatuiesteti un orar. Eu daca nu am program ma abat de la regim.

| andra_7810 a răspuns:

In 14 zile nu stiu dar daca faci mult efort fizic si renunti la mancare nesanatoasa :cipsuri, cornuri, prajituri, cartofi prazitisi chiar inghetata dar de fapt poti manca inghetata dar doar una pe zi si nu cumva sa mananci mult orce mancare ar fi putin si des incearca sa mananci variat si cat mai multe fructe eu asa am facut si am slabit intr-o saptamana 3 kg bafta.

| DacaVreiSaVeziNimikTeRogSaDaiUnCLICK a răspuns:

Pana incepe scoala nu? asta as vreau si eu sa stiu dar nu cred ca se poate daca nu e ceva sever

| ~(*.*)....alexutza....(*.*)~ a răspuns:

Dieta Mayo

Pentru persoanele care doresc sã slãbeascã prin modificarea metabolismului, nutritionistii americani recomandã regimul de 13 zile, respectat cu sfintenie, fãrã nici o abatere (nici mãcar o bomboanã, o gumã de mestecat sau un pahar cu bere, etc). Dupã cura de 13 zile, care duce la o slãbire cu cca. 10 kg, aceasta nu se mai poate relua decât dupã 3 ani, în acest timp consumându-se normal. Dacã nu se respectã dieta cu strictete mai mult de 6 zile, aceasta trebuie întreruptã si reluatã doar dupã 3 luni. Nerespectarea dietei înainte de 6 zile impune întreruperea si reluarea dupã cel putin 6 luni.

Ziua 1:
Mic dejun: O ceascã de cafea + 1 cub zahãr. Prânz: 2 ouã fierte tari + 400 gr spanac fiert + 1 rosie. Cinã: 200 gr fripturã de vacã +o salatã cu ulei si zeamã de lãmâie.

Ziua 2:
Mic dejun: O ceascã de cafea + 1 cub zahãr. Prânz: 250 g suncã + o cutie de iaurt natural; Cinã: 200 g fripturã de vacã + salatã cu ulei si zeamã de lãmâie.

Ziua 3:
Mic dejun: O ceascã de cafea + 1 cub de zahãr + o felie de pâine prãjitã. Prânz: 2 ouã fierte tari + o felie de suncã + 1 salatã. Cinã: o telinã fiartã + o rosie + un fruct proaspãt: mãr, parã sau portocalã.

Ziua 4:
Mic dejun: O ceascã de cafea + 1 cub zahãr + o felie de pâine prãjitã. Prânz: 200 ml suc de portocale + 1 cutie de iaurt natural. Cinã: un ou fiert tare + un morcov slab + 250 gr brânzã de vaci.

Ziua 5:
Mic dejun: un morcov mare ras. Prânz: 250 gr cod fiert, cu zeamã de lãmâie + 1 linguritã de unt. Cinã: 200 gr fripturã de vacã + o telinã rasã.

Ziua 6:
Mic dejun: O ceascã de cafea + 1 cub zahãr + 1 felie de pâine prãjitã. Prânz: 2 ouã fierte tari + un morcov mare, ras. Cinã: 1/2 pui + o salatã cu ulei si zeamã de lãmâie.

Ziua 7:
Mic dejun: O ceascã de ceai fãrã zahãr. Prânz: nimic. Bea multã apã. Cinã: 200 gr cotlet de miel + un mãr.

Ziua 8:
Mic dejun: O ceascã de cafea + 1 cub zahãr. Prânz: 2 ouã fierte tari + 400 g spanac fiert +o rosie. Cinã: 200 g fripturã de vacã + salatã cu ulei si zeamã de lãmâie.

Ziua 9:
Mic dejun: O ceascã de cafea + 1 cub zahãr.Prânz: 250 g suncã + o cutie de iaurt natural. Cinã: 200 g fripturã de vacã + salatã cu ulei si zeamã de lãmâie.

Ziua 10:
Mic dejun: O ceascã de cafea + 1 cub de zahãr + 1 felie de pâine prãjitã Prânz: 2 ouã fierte tari + o felie de suncã + 1 salatã. Cinã: o telinã fiartã + o rosie + un fruct proaspãt: mãr, parã sau portocalã.

Ziua 11:
Mic dejun: O ceascã de cafea + 1 cub zahãr + o felie de pâine prãjitã. Prânz: 200 ml suc de portocale + 1 cutie de iaurt natural. Cinã: un ou fiert tare + un morcov ras + 250 gr brânzã de vaci.

Ziua 12:
Mic dejun: un morcov mare ras. Prânz: 250 gr cod fiert, cu zeamã de lãmâie + 1 linguritã de unt. Cinã: 200 gr fripturã de vacã + o telinã rasã.

Ziua 13:
Mic dejun: O ceascã de cafea + 1 cub de zahãr + 1 felie de pâine prãjitã Prânz: 2 ouã fierte tari + un morcov mare ras. Cinã: 1/2 pui + o salatã cu ulei si zeamã de lãmâie.

Chiar merge. BAfta

| MeowWow a răspuns:

~(*.*)...alexutza...(*.*)~ @ O sa murim daca ne abatem de la dieta? 8. 8?
O bomboana poate fi fatala?

Umorul meu de 2 bani
sa nu te superi

| camelia_1170 a răspuns:

Dieta cu supa de varza

Aceasta dieta hipocalorica se bazeaza pe o supa ce arde grasimile si contine un numar foarte redus de calorii. Cu cit cantitatea de supa mincata creste, cu atit se ard mai multe calorii. Atentie insa, exista riscul malnutritiei deoarece acest regim de slabire este hipocaloric.

Aceasta dieta se bazeaza pe o supa ce arde grasimile si contine un numar foarte redus de calorii. Cu cit cantitatea de supa mincata creste, cu atit se ard mai multe calorii. Atentie insa, exista riscul malnutritiei deoarece acest regim de slabire este hipocaloric.

Evitati alcoolul, piinea si bauturile carbogazoase. Atita timp cit orice dieta este tinuta sub supraveghere medicala, nu vor aparea probleme grave.

Reteta supei de varza

Ingrediente: o varza rasa sau tocata, 2 cepe mari, tocate. o conserva de rosii in bulion, 2 ardei grasi, 4 radacini de telina. 1-2 cuburi de vegeta., piper negru, ierburi proaspete (marar, patrunjel), tocate, 6 morcovi, feliati. 250 g fasole verde.

Puneti toate legumele intr-o oala mare si acoperiti-le cu apa. Cind incepe sa fiarba, adaugati vegeta si continuati fierberea la foc mic, timp de 10 minute. Adaugati piperul si ierburile tocate.

Prima zi : Mincati numai frucate si cit de multa supa doriti. Este permis doar ceaiul neindulcit, cafeaua neagra, sucul de afine si apa.

Ziua a doua: mincati legume crude sau fierte (evitati mazarea, porumbul si fasolea uscata): la cina meritati cu prisosinta un cartof mare copt, cu unt si evident supa de varza. Nu mincati fructe!

Ziua a treia: puteti consuma fructe, legume si supa, dar fara cartoful copt.

Ziua a patra: opt banane, lapte fara caimac si supa la discretie. In aceasta zi, aveti nevoie de carbohidrati prezenti in lapte si banane, ca si de caloriile acestora.

Ziua a cincea : fierbeti 300- 500 g de carne de vita (sau pui, peste) in sucul de la sase rosii proaspete. Incercati sa beti 6-8 pahare de apa si aveti grija sa mincati o portie de supa.

Ziua a sasea: 2-3 fripturi de vita, cu salata sau legume proaspete (fara cartofi) si supa cel putin o data.

Ziua a saptea: orez fiert, legume proaspete si suc de fructe neindulcit – totul la discretie- si supa cel putin o data.