| Girly97 a întrebat:

Credeti ca pot urma cursurile unei scoli de soferi daca sufar de o forma usoara de retard psihic dar din care m-am recuperat aproape complet in timpul vietii chiar daca m-as incadra intr-un grad de handicap usor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are importanta ce credem noi, important este ce va stabili comisia medicala, asa ca la aceasta trebuie sa cauti un raspuns sigur.

| minrest a răspuns:

Esti isteata foc, dar spui cateodata niste chestii exagerate. De fapt, exagerate e putin spus. Imi aduc aminte ca voiai sa semnalezi Politiei ca parintii te obliga sa mergi cu ei in Voluntari. Esti desteapta, dar probabil ceva mai ai, eu zic sa nu risti accidente de circulatie.

| Girly97 explică (pentru minrest):

Mama mi-a explicat astazi ca vroia de fapt sa ma incadreze intr-un grad de handicap psihic usor ca sa primesc un fel de pensie si m-a asigurat ca voi putea sa urmez fara probleme cursurile unei scoli de soferi insa nu sunt sigura pe mine.

| minrest a răspuns (pentru Girly97):

Eu cred ca daca riscai numai viata ta, aveai tot dreptul sa conduci. Dar daca omori pe cineva intr-un accident? Eu in locul tau, nu mi-as asuma riscul.

| minrest a răspuns (pentru Girly97):

Asta ce ar insemna, daca ai fi cerut protectia politiei? Sechestrare de persoana, presiuni fizice si morale. Pentru asa ceva se ia masura arestului preventiv, ca sa ii opreasca sa continue presiunile. Ii aresta pe mama si pe tata, in arestul politiei cu ei, pana la proces. Daca esti majora, trebuia sa iti porti de grija, esti sigura ca poti? Daca esti minora, ce pateai nici nu vreau sa ma gandesc.

| RobertM16 a răspuns:

Ai de trecut niste examene medicale inainte care iti vor fi atasate la dosarul pentru scoala de soferi.

| Dascalu_Tic_1990 a răspuns:

Sigur. Nicio dizabilitate NU trebuie sa te tina sa faci ceea ce vrei sa faci!

| DannyR0 a răspuns (pentru Dascalu_Tic_1990):

Tu te auzi? Chiar nu mai pot trai oamenii fara carnet de sofer? Inainte de toate hai sa ne gandim la siguranta celor din trafic si a noastra si sa lasam dorintele si mofturile deoparte.
Gabita97, cel mai probabil la cum se desfasoara lucrurile in tara nu o sa ai probleme in a-ti lua o adeverinta ca esti apt psihic, insa trebuie sa te gandesti bine daca esti in stare sa fi sofer si problemele tale de sanatate nu vor afecta integritatea celorlalti participanti la trafic.
Baftawinking