| RAY a întrebat:

Credeti ca daca cand te pui la somn si aproape atipesti, tresari din somn, si te scoli cu o usoara stare de panica, sunt semne de indragosteala?

Răspuns Câştigător
| danutyqwe a răspuns:

Se întâmplă des multor oameni.
Acea "tresarire" apare atunci când somnul este foarte adânc.
Nu e nimic altceva decât un mecanism rudimentar ce stă în ceea ce numim subconştient. Ca să mă înțelegi, în timpul somnului, conştiința dispare complet, iar cerebelul se ocupă cu funcțiile vitale până te simți odihnit şi te poți trezi happy
... vorbeam de un mecanism. Când somnul este foarte profund, creierul trimite impulsuri nervoase de inalta tensiune în masele mari de muşchi pentru a "verifica" dacă într'adevăr dormi sau ai, mă rog, dacă mai eşti în viață.
Am scris cam mult happy
...nu. "Îndrăgosteala" nu se manifestă aşa. Şi nici nu e ceva supranatural. Totul se rezumă la fizică şi puțină chimie. O seară bună happy

| RAY explică (pentru danutyqwe):

Ma bucur ca mi ai scris, asa e, nb

| RAY explică (pentru danutyqwe):

Ador explicatile stiintifice

31 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Semnul de indragosteala e atunci cand dormi si in cap iti vine persoana iubita, iar daca nu dormi si te gandesti in zare, iti vine in minte acea persoana,, uneori te ingrijorezi pentru ea.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Isi dai cu perna in cap si isi creaza stres man

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

E chinuitor stresul ala pe care ti-l creeaza persoana iubita.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Persoana mea iubita e in constructie man, si eu si sofer o asteptam sa apara o data sa o cumparam

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Ea fiind care?

| Freya1 a răspuns:

Nu.
Medicii spun că, înainte de a adormi profund, mușchii se relaxează, dar creierul dă comandă terminațiilor nervoase să rămână în alertă, cu alte cuvinte întrerupe procesul de relaxare și provoacă spasme musculare.

| SilentRain a răspuns:

Da clar, e moarta dupa tine laughing)
Tu chiar esti bulanjiu toata noaptea si toata ziua!

| RAY explică (pentru SilentRain):

Nu muri inca, ca mori fata mare

| SilentRain a răspuns (pentru RAY):

Ori cum tu erai prea buna pentru ea, asa ca mai bine ti-o tragi cu frigiderul laughing)

| RAY explică (pentru SilentRain):

Pe caldura asta nu e o idee asa rea

| SG1995 a răspuns:

Nu, mai degraba de stres.

| RAY explică (pentru SG1995):

Stresul? frica de ceva anume sau?

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Stresul sau oboseala excesiva. Mi se întampla și mi-e ațipesc ajung să visez ceva preț de o secundă și după simt că cad în gol și tresar. La min e stresul că (poate) nu o să mă trezesc la timp să ajung la muncă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici pe departe.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ai vreun crush in real life?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dormi pe intuneric sau luminã?
Nu cred cã indrãgosteala iti da o stare de panicã, doar gaze de la atâtia "fluturasi in stomac" si o micã apãsare pe inimã.

| Cristine9595 a răspuns:

Sigur nu e semn de indragosteala. poate de panica.

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru Cristine9595):

Panica ca s-a indragostit laughing

| RAY explică (pentru PrintesaGumitaa):

De tine, vezi ca nu sunt superficial urato

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru RAY):

Nu ma mai face sa rad laughing

| RAY explică (pentru PrintesaGumitaa):

Daca faci si riduri o sa te iubesc mai mult

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru RAY):

Tocmai ziceai ca nu esti superficial, acum vrei si riduri dar norocul meu ca sunt tanara tongue

| Djsjuajsjsj a răspuns:

Sunt semne ca ai tulburari de somn dar, mna, si indragosteala tot ca o tulburare psihica este descrisa. Deci pe acolo...

| RAY explică (pentru Djsjuajsjsj):

Sunt semne ca ai tulburari de somn
am vazut un serial luna trecuta si mi-a dat peste cap ceasul biologic