| Radandam a întrebat:

Credeti ca un RMN cerebral fără substanță de contrast, dacă scrie la concluzie:Fără modificări patologice notabile la rmn ul cerebral nativ, dacă era vreun hematom sau cheag de sânge, nu îl vedea? Ma gândesc ca scria ceva ca sa îl repet sau nu știu. Voi ce ziceți? Este posibil sa fie pe fond psihologic si sa îmi induc eu stările astea? Sau pot muri oricând? Păreri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

E mai degraba psihologic. Ti-a zis un medic ca ai cheag de sange sau hematom dupa 2 ani? Sau crezi doar tu ca ai putea avea? Daca e prima, mai faci un rmn/ct. Daca e a doua, esti ok si nu ai de ce te stresa.

| Radandam explică (pentru Wr3nch):

Nu mi-a zis un medic, dar aveam stări de greata, mi-a făcut o ecografie și mi-a ieșit ca am gastrita și esofagita de reflux. Dar ma gândeam ca poate fi de la cap stările astea, de la un cheag de sânge. Am luat pastiele astea pentru gastrita și reflux, m-am simți bine cât timp am luat, și vreo 2 săptămâni după, dar dacă am continuat sa mănânc orice și sa nu țin un regim, presupun ca de la asta e. Eu m-am dus la o ecografie și asta mi-a ieșit. Acum nu sunt în dubii dacă poate fi și de la cap, sau doar de la gastrita și refluxul ala.

| Wr3nch a răspuns (pentru Radandam):

E important sa ti cont de faptul ca gastrita si refluxul pot fi cauzate/accentuate de stress. Eu de exemplu am avut reflux pe fond nervos in liceu si 4 ani salutam vasul de wc in fiecare dimineata. Acum medic nu sunt, dar personal, cum am mentionat si mai sus, cred ca esti ok. Daca ai continua regimul indicat (desi stiu din proprie experienta ca taie multe mancari care si mie imi plac) te-ai simti mai bine.

| Radandam explică (pentru Wr3nch):

Da, adică e imposibil sa am vreun cheag de sânge, pnm, am făcut un RMN și a ieșit foarte bine. Mai bine decât rmn-ul nu vede niciun aparat. Pana sa ma duc sa fac rmn am fost și la neurolog de 2 ori, și mi-a recomandat sa ma duc sa fac rmn dacă consider ca e nevoie, după ea nu m ar fi trimis. Mulțumesc frumos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suferi de ipohondrie cronica atâta totwinking

| Radandam explică (pentru anonim_4396):

Crezi tu? Sa ma liniștesc ca nu mor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radandam):

Da, e ipohondrie generată de anxietate de fapt tu nu ai nimic.așa îmi imaginam și eu că am lupus discoid că îmi apărea pe fata cicatrici din senin da nu o fost să fie așa eu îmi induceam mereu boli imaginare, fictive adică așa se manifestă inițial anxietatea.

| badpanda a răspuns:

Poate fi o forma de tetanos netratata.

| KR0NSTADT a răspuns:

Faptul că îți pui mereu aceeași întrebare te poate îmbolnăvi real. Omule, nu ești bolnav. Totul este doar în mintea ta. Dar supusă constant unor asemenea presiuni psihice mintea ta va crede că esti cu adevărat bolnav, ar acest lucru te va îmbolnăvi mai grav decât te aștepți. Și te va îmbolnăvi fără speranță de vindecare. Vrei asta? Nu vrei? Este alegerea ta.