| anonim_4396 a întrebat:

Credeți în puterea vindecătoare a cristalelor? Credeți că au cristalele anumite proprietăți terapeutice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Imi pare rau sa-ti zic, dar din partea mea e un mare NU. E imposibil sa ma convinga cineva ca au energii pozitive si nu mai stiu ce, cand pentru a fi extrase s-au chinuit, ba chiar au si murit, oameni care numai energii pozitive nu manifesta din cauza saraciei absolute in care sunt tinuti, desi muncesc mult mai mult decat noi astia, civilizati'.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru dullcat):

Pai nu are legătură una cu alta, corect, nu ar trebui sa fie asa cu extracția, nu e etic etc dar asta nu înseamnă că cristalele nu au nicio proprietate benefica.E logic asta, adică ce vina au cristalele?laughingNu poți sa rapesti sau sa negi din calitatea sau proprietatile lor doar pentru ca oamenii au fost exploatați s-o chinuiți pentru a le extrase, asta tine de om și de organizarea lor, iar cristalul în sine e natural, e un element din natura iar natura nu are nicio vina pentru modul în care gândesc, se comporta sau în acest caz se organizează unii oameni pentru o activitate.
Ai văzut cristalele cât de frumoase sunt?

| dullcat a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Inteleg ce zici, dar asa gandeste o persoana rationala care nu crede in pietre frumos colorate.Din moment ce tu intrebi de puterea vindecatoare, mi se pare ipocrit sa zici ca se activeaza cristalul si iti da din energiile si sanatatea pamantului abia cand ajunge la tine acasa pe raft.Mai mult de atat, tind sa cred ca e doar un alt fenomen pentru a arata efectul placebo. Daca tu crezi, atunci asa o fi.

Plus, pentru ce sa sustin o industrie ca asta cand pot pur si simplu sa ma duc in gradina si sa ma asez pe iarba, sa merg cu picioarele goale pe pamant si beneficiez de aceleasi energii and magic stuff pe gratis, fara sa am oameni chinuiti pe constiinta.