| Maryna78 a întrebat:

Cu cat scade dioptria pe luna la ochelari daca ii port permanent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Purtarea ochelarilor permanent duce la stagnarea miopiei si nicidecum scaderea diopriilor!

| DrunkenRat a răspuns:

Depinde de situatie, in cazul in care medicul a spus ca nu sunt permanenti, atunci scade in mod diferit la fiecare, in cazul meu, nu scade deloc nici daca dorm cu ei, metaforic vorbind.

| BIOO a răspuns:

Buna! Trebuie sa iei un suculet BIO pentru vedere care-i foarte bun, acesta iti mentine sanatatea ochilor cu luteina-protejeaza macula si membrana fotoreceptoare, are un continut de coacaze negre, morcovi, afine si iti imbunatateste vederea nocturna + iti previne aparitia glaucomului sau a cataractei. Da-mi mesaj pe lazarescu_constantin (id messenger) sa discutam mai multe! Sanatate!

| Alexandra260 a răspuns:

Buna. Daca ai miopie nu prea scade. La mine a crescut si va mai creste dupa cum zic medicii. In orice caz dupa ani de zile este posibilitate sa iti ramana asa sau sa scada. Daca ai altceva e o sansa mai mare sa nu mai porti. Sper ca te-am ajutat happy