| mentalica a întrebat:

Cu ce trece cel mai bine mahmureala de a doua zi? (starea aia de greata si durere de cap si lipsa poftei de mancare si... si asa mai departe O_O )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Ia doua tablete de Paracetamol.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Bea un paharel de tuica, da' tuica de'aia buna, de prune, fiarta de doua ori, cum se face pe la noi prin Ardeal.
Mahmureala este datorata enzimei responsabila de eliminarea alcoolului, cand bei ficatul secreta asta si daca bei mult secreta in exces. Si dupa ce gata tot alcoolul, enzima asta isi face de cap cu capul tau, asa ca, daca vrei sa scapi de mahmureala ii dai mai bine de lucru. O cinzeaca de alcool rezolva treaba.
Mai sunt si alte remedii, care ajuta sa elimini enzima aceea mai repede: sport, sa bei moare de pe varza murata, sa mananci bine, sa bei multe lichide.
Dar cel mai repede ii cu cinzeaca. laughing

| cristi202 a răspuns:

Acritura. Daca vrei ceva bun, o ciorba de varza e ideala.

| Kazimir a răspuns:

Cum a zis si abh paracetamolu e foarte bun. sau aspirina (dar cu mancare sa nu`ti strici si mai rau stomacu) data viitoare cand bei in exces asigura`te ca iei dupa ce ai baut paracetamol + un pahar mare de apa
ps. eu sunt atat de antrenat ca nu mai simt mahmureala :p

| VladimirPutin a răspuns (pentru Kazimir):

Paracetamolul reactioneaza cu alcoolul

| mentalica explică:

Si vreun remediu natural? In afara de zeama de varza. Haha! happy

| lorena283 a răspuns:

Cu zeama de varza laughing