| ioanamaria2000 a întrebat:

Ce as putea face? Sesiunea ma streseaza atat de tare incat imi este rau fizic constant (greata, ameteli, panica, lipsa poftei de mancare).

10 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa te concentrezi pe sesiune, si sa te plangi la final, nu acum.
Consuma alimente care sa iti dea energie, iesi la o plimbare din cand in cand.

| IonutP22 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

NoTurbinaNoGood. Ai fost cam "raut" cu prima parte a raspunsului. Nu cred ca sesiunea este mai importanta decat sanatatea ei. Cu sesiunea mai face ce mai face, dar sanatatea nu o poti recapata asa oricum daca o pierzi. Partea a doua este buna, dar as mai adauga sa iasa cu prieteni de suflet si sa socializeze. Te va ajuta enorm!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru IonutP22):

Eu i-am sugerat atitudinea pe care o am eu cand am mult de lucru. Smiorcaiala la final.
De socializare nu prea e loc atunci cand ai multe pe cap, pentru ca oamenii vin cu probleme lor, vor sa discute, iti umplu capul de informatii inutile. Iar daca te plangi de stresul prin care treci, un prieten bun te intelege si iti da dreptate, ceea ce te va face sa stagnezi. Antisocialii sunt mai eficienti.
Dupa sesiune poate sa 'rupa' terasele cu toti, dar acum are de muncit.

| Mosotti a răspuns (pentru IonutP22):

E f importanta sesiunea, ca daca nu termina fac, o ia boala cand va vedea ca n-a ajuns ceva mai acatarii in viata, si 40 ani va trebui sa lucre ceva ce nu ii place si pe bani putini la o adica, asta asa ma in gluma mai in serios.
Asa se streseaza acum putin, si trece, multi sunt stresati in sesiune cand nu prea fac fata la invatat, invata mai greu si le e frica de picat.

NoTurbinaNoGood, zice cumva bine, dupa rezultat plangem sau radem, nu inainte, insa aici nu e vb de plans sau ras, e vb de stres doar.
Si daca nu stii nimic poti sa iei, ca poate te mai ajuta un coleg ceva, deci cu atat mai mult nu ne dezarmam inainte de examene.

| Mosotti a răspuns:

Te streseaza ca probabil nu ai invatat ca lumea, sau iti este greu sa inveti. Ca daca erai in ordine nu aveai nimic, pai stiu la mine aia cu note f mari, ii durea la basca de sesiune, stiau clar ca au invatat in timpul anului si chiar se relaxau in sesiune pana la examene.
Dar asta e, nu ai ce face, mergi inainte cum este.

| Hammurabi a răspuns:

Te stresează sesiunea sau te stresează învățatul?
Eu, când aveam măcat jumătate din materie învățată, deja mă relaxam, ieșeam la bere. laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Hammurabi):

Eu nu ma stresam deloc, fie ce o fi, invatam cat puteam si aia e, si era bine, ca stiam ca un 6 minim luam, nu aveam de ce sa-mi pierd timp sa invat pentru mai mult, voiam si timp liber.
Am avut o restanta la info, in anul 2, acolo m-am enervat, dar nu ca am picat ci ca m-a prins ala la copiat, am facut doua mari greseli, daca nu le faceam, nu ma prindea.
Era o materie care nu o sufeream deloc, Tehnici avansate de programare.

Pe ea o depaseste invatatul, poate vrea nota mare, stresu ca poate nu o sa ia nota aia mare.

| Nirvanaaa a răspuns:

Gandeste-te ca te sabotezi singura. Profita de timpul rămas și da tot ce e mai bun, nu te gândi la urmări. O sa fii surprinsă de cât de mult poți retine și cât de bine poți face.
Nu te zgarci cu somnul, hidratează-te bine, ieși 10 min afara sau la geam fac mult bine.

| Together a răspuns:

Citeste "Puterea prezentului" de Eckhart Tolle, daca ai timp. Te ajuta sa interpretezi situatia intr-un mod care iti scade anxietatea.

| RaduAna01 a răspuns:

Si la mine a venit sesiunea si ma confrunt cu stari de greata, racesc mult mai repede si manac o tona laughing. Esential e sa lucrezi la psihic. Eu incerc sa invat din timpul anului, sa nu am totul in sesiune.

Apoi cand repet imi impart materialul pe zile, fac pauze(si odihna activa, adica faci 10 min treaba prin casa/curte), ma reapuc de repetat/invatat. Invat, pauza, invat, pauza si tot asa.

Si am in gand ca acum trebuie sa trag tare si dupa am timp sa ma odihnesc cat de cat. Cred ca te streseaza gandul "si daca voi cadea?" Nu e sfarsit de tara. Logic ca e bine sa iei toate examenele din prima, dar poate vor exista dati in care mai cazi 1-2. Le dai in restante.

Eu mai iau uneori fiola de calciu. Dar mai bine vorbesti cu medicul tau si vezi ce iti da. Sau suplimente cu ginko. Insa trebuie sa iei totul treptat, sa nu te agiti ca nu rezolvi nimic. Si un sfat...nu invata noaptea, doar ziua, trezeste-te mai devreme. Asta la mine functioneaza. Poate tu esti ca unele colege de-ale mele care invata nopatea. Eu nu ma pot concentra deloc a doua zi daca fac asta. Si apuca-te din timp. Fa-ti un planificator si organizeaza-te.

Succes si nu te stresa. Da-ti silinta, invata cat mai bine, dar examenele nu reprezinta tot. Nu pune chiar atata presiune pe tine. Macar atacurile de panica sa dispare. Poate celalate nu vor disparea sesiunea asta, ci cu timpul.