| numesiprenume0 a întrebat:

Cu ochiul drept vad foarte bine, ochiul stâng mă deranjeaza, vederea la distanta este limitata, pupila nu se mai dilata după o anumită distanță. Ce înseamnă acest lucru și cât de ușor sau greu se poate corecta? Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la consultatie la un medic oftalmolog!
De aici nu se vede, ce problema ai cu vederea.

| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca ai posibil glaucom si atunci este extrem de urgent sa te prezinti la medic imdiat, pentru tratament de urgenta sau operatie, ca sa nu pierzi ochiul acela!
NU este de glumit cu acest lucru: Luni dimineata la prima ora, la spital!

| mi25 a răspuns:

Bolile ochilor sunt de mai multe feluri, inclusiv vindecabile sau nu. Singurul care poate sa-ti spuna ce boala ai si daca se poate vindeca sau nu, este medicul oftalmolog.
Cu cat amani consultatia, cu atat boala se agraveaza si poate deveni din boala tratabila in netratabila.
Poti cere trimitere de la medicul de familie ca sa nu platesti consultatia si tratamentul.