| queneen a întrebat:

Cum aflu daca am tenul uscat,normal,mixt sau gras? Imi poate spune un dermatolog asta?
Uneori tenul meu este uscat,deloc uleios,iar alteori este uleios, gras cum mai vreti voi
Am si probleme cu acneea mai ales pe frunte, am un fel de brobonele si urme de la cosuri dar si in zona gurii imi apar inainte de venirea menstruatiei si imi mai raman brobonele ca si cand sunt o ciocolata cu alune

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Spala-te pe fata dimineata si nu da cu nimic si nici nu o atinge preferabil si parul prins, dupa o ora ia un servetel din ala la cutie si desface-l de ramane 1 strat din cele 3, si tamponeaza fata cu el, frunte, obraji, nas, daca se pateaza ai ten gras, daca nu ramane nimic ai ten normal si daca fata te ''strange'' ai ten uscat.
Daca ai ten mixt, zona T o sa fie uleioasa [ frunte, nas si pe langa nas, barbie ] si restul fetei ten normal sau uscat.
Brobonelele posibil sa fie o dermatita.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Mergi fain frumos incet cu calm fara stres la dermatolog s-au iti cumperi carti de la librarie despre anatomia corpului uman si cand ajungi la partea cu pielea umana o sa vezi ca sunt mai multe tipuri de tenuri gras, slab, uscat, aspru, unsuros etc.

Citeste carti in M+o+r+t+i+i M+a+t+i+i ca de aia ai fost la scoala barem asa nu mori proasta.

Lasa Facebookul si Instagramul si prostiile ca in ziua de azi nu te ajuta nimeni toti cauta sa profite si asa mai departe.

Ai inteles mesajul meu DA, Bai tu ai inteles mesajul meu DA?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da îți poate spune dermatologul ce tip de ten ai la un simplu consult. cred că ai un ten mixt

| Alexis123bsb a răspuns:

Da cu apa pe fata si las o asa cateva minute si dupa daca tenul tau este uleios e gras daca e uscat ii uscat si daca e si gras si uscat ii mixt