| Stropdeploaie a întrebat:

Cum anume s-au vindecat de covid!? Atata timp cat nu exista un vaccin ori medicament exact! Dubioasa rau treaba asta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Simplu, virusi intra in organism acolo iti copieaza adn ul intr-o celula apoi alta celula, e sistemul imunitar distruge celule rele si astfel si virusul dar se poate ramane cu schele

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vindecarea nu o produce medicamentul ci organismul. Medicamentul doar ajută. Asta se întâmplă totdeauna nu numai la acest virus.

| Stropdeploaie explică (pentru sadrian46):

Este un virus necunoscut! De unde s-a stiut medicamentatia?laughing)

| sadrian46 a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Nu se știe nici acum medicația. Nu s-a știut. Virușii sunt rezistenți la antibiotice, de aceea este nevoie de vaccin. Cănd spui că este necunoscut la ce te referi?

| Dragosdoar a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Virusul produce in general simptome asamanatoare cu virozele, iar pentru simptomatologia virozelor existau deja medicamente

| Holiday a răspuns:

Exact cum se vindecau oamenii de "raceala" pana sa existe medicamente. Nu degeaba se spune ca o raceala tratata se vindeca in 7 zile, iar netratata intr-o saptamana. Totusi cei infectati si care au simptome sunt ajutati macar prin tratarea efectelor virusului, deci au o sansa in plus sa scape fata de vremea cand nu existau medicamente si/sau tratamente.

| Ineys a răspuns:

Exact cum te vindeci si de raceala. Iei medicamente pentru ea? Nu, iei doar medicamente simptomatice. Ca te doare capu, ca ai febra, etc. Astea nu au nici un efect asupra cauzei, ci doar sa te faca pe tine sa te simti mai bine. Organismul lupta si este ajutat.

| JicaContra a răspuns:

Au fost testate medicamente care... logic ar trebui sa ajute
cum ar fi medicamente de TBC care cu toate ca nu e nici pe departe acelasi lucru, totusi fac rau in acelasi loc si in acelasi fel: la plamani

iar tu nu ai fost atent la tembelizor 20% au virus, sunt contagiosi, dar NU au simptome (bine pentru ei, foarte rau pentru cei din jurul lor) si nu sunt tratati cu nimic, le trece de la sine, dar trebuie izolati

| AnastasiaK a răspuns:

Se trateaza simptomele, cat timp organismul elimina virusul... daca v-ati uita mai mult pe surse serioase si mai putin pe teorii conspirationiste, stiati deja detaliile astea.

| anșa a răspuns:

Eu din câte am auzit cine are imunitatea crescută și un organism mai strong poate să reziste și chiar să se vindece. Dar dacă ești și bolnav, nu tu imunitate, sau bătrân nu reziști și nici nu te vindeci