| Greeneyes2222 a întrebat:

Am o mică mare problemă referitoare la vaccin și școala online. Ideea este că vara aceasta prin august am luat covid, m-am vindecat în jurul datei de 20-25 august. Problema este că nu am anunțat la timp medicul, familia mea fiind speriată referitor la asta și nedorind să se apeleze la proceduri sofisticate in domeniul medicinei (sigur ca nu ar fi reprezentat o problema in realitate). Prin urmare, dsp-ul nu m-a confirmat ca as fi avut covid, iar problema este ca am nevoie ori de aceasta confirmare pentru a face scoala fizic, ori de vaccin, insa este recomandat sa astept 3 luni pana la vaccin dupa ce m-am vindecat de covid.
Vreau sa mentionez ca as merge pana in panzele albe doar ca sa fac scoala fizic, m-am saturat groaznic de online. Exista, cunoasteti ceva care m-ar putea ajuta in acest sens? Ma dispera efectiv situatia.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medicul de familie si discuta problema ta, iar pe viitorul nu mai tineti ascuns ca sunteti bolnavi, mai ales cand sunt implicate infectii mortale precum covidul.

| Greeneyes2222 explică (pentru Violleta2022):

Degeaba. A zis deja ca trebuie confirmare se la salvare

| Wr3nch a răspuns:

Faci un test antigen care sa confirme ca ai avut boala si primesto o adeverinta care demonstreaza ca esti ok.

| Greeneyes2222 explică (pentru Wr3nch):

Ai patit? Ideea este ca eu stiu ca trebuie sa ajung undeva la corona forms ceva de genul; ca dsp-ul trebuie sa confirme

| Yuoia a răspuns:

Nu ati anuntat DSP-ul ca sa nu stati in carantina? Si ati umblat slobozi in timpul asta infectand si pe altii?
Inconstienta la romani! Acum fa vaccinul. Oricum e bine sa-l faci. Nu stiu de unde ai auzit tu de cele trei luni pauza. Il faci acum. Cu un parnte de mana (presupun ca esti minor).

| Greeneyes2222 explică (pentru Yuoia):

Presupun ca lucrezi in domeniul medicinei din moment ce-mi spui ce sa fac cu viata mea din punct de vedere al sanatatii, nu? Nu, am stat in carantina, insa asa cum am spus, familia mea nu a vrut sa ajungem pe mana medicilor din cauza ca nu se descurca mereu cu utilizarea aparatelor din domeniu. Avand rude apropriate care au patit lucruri neplacute intr-o situatie asemanatoare, am preferat sa stam in carantina si sa nu anuntam. Intelegi acum?
Imi pare sincer rau ca nu esti informat/a, anticorpii rezita in corp 90 de zile dupa vindecarea de covid19, prin urmare asta ar cauza probleme de sanatate in cazul in care mi-as face chiar acum vaccinul. Sper ca ai inteles ce zic, iar daca nu, mi-am irosit timpul incercand sa te luminez

| Yuoia a răspuns (pentru Greeneyes2222):

Nu, nu sunt cadru medical. Vreau doar sa ma protejez, sa nu ma imbolnavesc din cauza unor inconstienti ca tine. Nu esti singurul.
Dar cred ca esti singurul care minti cu nerusinare.
Cum adica ai stat in carantina dar nu ai vrut sa aunti DSP-ul? Nu va internau. Ca sa te citez, Imi pare sincer rau ca nu esti informat si faci, si spui, mari prostii. Nu ma luminezi deloc. Tu esti ala care ar trebui sa te mai documentezi. De la cei ce stiu.

| badpanda a răspuns (pentru Yuoia):

Vac cinatii se pot infecta si pot imprastia virusul.
Legenda spune ca doar fac o forma mai usoara, dar cifrele zic altceva.
https://youtu.be/obdI7tgKLtA

| Greeneyes2222 explică (pentru Yuoia):

Apreciez maxim interesul. Nu mă ajută, dar îți apreciez implicarea și dorința de a evoula! Păcat că exista prea putini ca tine in societate

| Greeneyes2222 explică (pentru badpanda):

Nu as avea eu personal o problema in a face vaccinul chiar acum. doar ca nu e recomandat din cauza anticorpilor

| Greeneyes2222 explică:

Tocmai de maine incepe online clasa mea din cauza ca am avut un coleg infectat. Doar cei cu vaccin/sau cu confirmarea de la medic pot frecventa in continuare in format fizic. N-ar fi o problema sa fac online 2 sapt, insa rata din orasul meu e in crestere mare si probabil se va ajunge la vreo 3 luni de online.