| (̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅̅()ڪے a întrebat:

Cum as putea sa inving depresia? Is in depresie. si nu stiu ce sa fac...Am mers la doctor mi-a scris niste vitamine? Sper ca stit ce e depresie[ cei care credeti ca oameni care sufar de depresie sunt nu stiu supranaturali sau anormali aia sunt"dobitoci" MS si dau funda:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| theandreea a răspuns:

Hei, si eu am avut o perioada din'asta foarte idioata, si eram impulsiva, deloc calma, uneori dormeam pe mine, nu prea bagam in seama pe nimeni si ma refugiam la birou printre carti scrise de Emily Bronte sau Paulo Coelho. scriam un jurnal cretin despre tot ce faceam in ziua respectiva si imi venea sa plang din orice. ma certasem tare rau cu ai mei, oricum niciodata nu am recurs la un gest extrem, care pe langa faptul ca este stupid, mai are si repercursiuni nasoale pe care le sufera apropiatii respectivului "melancolic". intr-o zi m-am trezit complet ametita, simteam ca nu mai am capul pe umeri si mi-am zis "CE IDIOATA SUNT" si am inceput sa rad. stiam ca persoana aia singuratica si depresiva nu eram eu, de obicei sunt sociabila si imi fac prietenii sa rada din orice rahat, asa ca am facut un dus rece si am inceput sa fredonez "Smashing pumpkins- bullet with butterfly wings", m-am dus la ai mei si le-am cerut scuze pentru toate porcariile pe care le spusesem si am iesit afara plina de energie. stii de ce? pentru ca fiecare dintre noi este puternic.iti sugerez sa faci la fel si sa nu te lasi doborat/a de sentimentele astea aiurea si trecatoare. sper sa iti foloseasca raspunsul meu. primesc fundiţă?puppy dog eyes

7 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Nimeni nu te considera"supranatural" sau "anormal" si vreau sa iti spun ca orice om normal are cateva episoade depresive in viata lui.
Depresia insa nu se vindeca doar cu vitamine si e foarte important sa mergi la un psihiatru(la care subliniez ca nu merg doar nebunii ci si oamenii normali)pentru ca daca este depresie cu adevarat ai nevoie de tratament de specialitate.Depresia netratata la timp se agraveaza si va fi din ce in ce mai rau.
In al doilea rand poti sa te ajuti singur(a)facand sport de cate ori ai ocazia.Eu numesc sportul antidotul natural al depresiei.Multa bafta si sa auzim numai de binehappy

| andre999 a răspuns:

Du-te la biserica, numai cu credinta si rugaciune poti sa scapi de acest dezechilibru al mintii.

| EUSIATIT a răspuns:

Daca ai fost la un specialist atunci trebuie sa ti prescrie ceva pentru acea afectiune. dEpinde cit de avansata e boala daca e ceva temporar atunci poti lua doar [xanax] cite o jumatate de pastila citeva zile max5 daca este mai avansata boala atunci trebuie sa faci un tratament pe lunga durata cu altfel de medicamente. dar trebuie sa te ajuti si tu. sa ti gasesti ceva de lucru sa poti uita acele probleme in concluzie sa fii mereu ocupata. Dar draga mea citi ani ai? ce te preocupa asa tare de nu poti trece peste acele lucruri? Te sfatuiesc sa incerci negresit sa te autoeduci singura. In viata sunt si alte lucruri frumoase /Nu te mai gindi la rau si nu este un capat de tara. fii tare si sanatate iti uyrez [ o mama] te pup

| thealchemist a răspuns:

Trebuie sa-ti gasesti un hobby, ceva care sa te pasioneze mai mult decit gindurile negre pe care le ai. urmeaza-ti o pasiune, fa ceva extraordinar, orice, numai sa nu te concentrezi pe partea negativa a vietii.

| Delia a răspuns:

Ia vitaminele prescrise si incearca sa nu stai prea mult timp in casa, sa-ti ocupi timpul tot timpul cu ceva. Iesi afara, fa miscare, sportul ajuta enorm la asa ceva.Iesi cu prietenii.Important e sa nu fii singura cu gandurile tale

| CM7YRE a răspuns:

Fa-ti un prieten/o prietena daca nu ai deja si poate o sa-ti treacawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DEPRESIA=starea de suflet cand te simti "neajutorat"! NU ALTCEVA E! trebuie sa o inlaturi prin dragoste, afectiune, ras si veselie.Probabil esti depresiva pentru ca ti-ai incarcat sufletul negativ! Cum ar fi:urasti pe cineva, te-ai certat cu cineva ori privesti lumea"alb, negru" adice pesimist! Inlatur-o prin IERTARE!