| Jhonny312 a întrebat:

Hey,TPU! Voi ce credeti depresia este ceam mai grea boala pe care un om poate duce?! Asta, desigur daca dureaza toata viata.Am auzit ca multi oameni de geniu au trait in depresie si tocmai asta i-a facut sa scrie adevarate capodopere.De ce credeti ca a scris Andersen-Ratusca cea urata-?, de fericit ce erea, nu!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand esti bolnav, boala ta este cea mai grea, asa e facut omul. UN bolnav de cancer va considera ca boala lui e cea mai grava, o femeie care sufera de infertilitate va considera ca boala ei e cel mai greu de dus, un pacient schizofrenic va considera ca suferinta lui este cea mai rea. Probabil ca oamenii care au tendinta la introspectie, asa cum sunt scriitorii, au mai multe riscuri la depresii minore (adica se simt tristi si se izoleaza), dar depresiile majore (cu suicid, izolare extrema, infometare absoluta, etc) nu tin de IQ

| Elena9328 a răspuns:

Singurătatea este singura boala in care îl poate duce pe om la toate bolile posibile.
Cancerul nu durează o viața
Ai făcut un control, ai aflat că îl ai, și în 2 luni ești pa.
Singurătatea, însă da.
Poate dura o viața.
Omul ajunge la concluzia că ori îi e mai bine așa, iar pe parcurs își dă seama că nu, și mai greu găsește un om care sa i fie alaturi (fiindcă în ziua de azi banii au luat putere asupra omului, daca nu i ai, cică ești 0 )
Sau se desconsidera, nu și acceptă defectele, crede negativ asupra sa, și nu lasă pe nimeni să se apropie, se ascunde și se scufunda in propriile temeri, ajungând, exact cum spuneu persoanele de mai sus, la depresie, suicid, sau altele.
Singurătatea este singura care te omoară încetul cu încetul, iar când sufletul e mort, e mort și trupul.
Singurătatea e singura boala a sufletului, pe care o poate avea un om o viața întreagă. Iar multi nu scapă de ea. As mai continua, dar incep sa plictisesc lumea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Elena9328):

Si singuratatea tot la depresie duce in final... Deci, depresia este ultimul pas, este reprezentatia suferintei psihice in cea mai pura si avansata forma.

| Justme1997 a răspuns:

Este groaznică depresia, într-adevăr, dar nu are cum sa fie cea mai grea. Cancer?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aș argumenta că depresia e cea mai avansată formă de suferință psihică, practic e ultimul simptom al unei vieți bolnave, sau pur și simplu aș spune lipsă de viață. Orice boală de la Cancer la anxietate, la schizofrenie, etc pot duce la depresie în anumite condiții, în condițiile în care nu ai o viață împlinită, o viață care nu-ți satisface standardele de necesități de bază. Practic, depresia e rezultatul unei vieți bolnave, neîmplinite, trăiești dar nu ai viață. Dacă orice boală te dărâmă, inclusiv cancerul, etc. unde te duce? La depresie. Deci da, mi se pare cea mai chinuitoare boală pe care o poți duce. Și în același timp cea mai greu de înțeles de cineva care nu suferă de ea. E boala care reprezintă o viață distrusă. Și mai e o boală care toți copiii și toți retardații care suferă de atenție și-o "însușesc", când de fapt nici pe departe nu au idee despre ce vorbesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da depresia deoarece trebuie sa conviețuiesti cu ea toată viata ma refer la cea severa. Eu sufăr de aceasta depresie și de tulburare de personalitate schizoida care e și mai grav practic nimic aproape nu te mai mulțumește și nici impresionează. Uneori singura scapare este sinuciderea da din păcate asa este. Depresia netratata duce și la alte afecțiuni grave.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Nu, cu siguranta nu e cea mai grea, dar in comparatie cu alte boli se poate trata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HaneloreOlga9):

Nu toate cazurile se trateaza

| HaneloreOlga9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce depresii nu se trateaza?

| anonim_4396 a răspuns (pentru HaneloreOlga9):

Sunt multe tipuri de depresie. Depresia clinica de cele mai multe ori nu se vindeca, doar te inveti sa traiesti cu ea.

| HaneloreOlga9 a răspuns (pentru anonim_4396):

? ..ai spus mai sus ca nu toate cazurile de depresie se treateaza, ceea ce e total gresit, si te.am intrebat ce fel de depresii nu se trateaza, iar tu imi spui acum ca depresia nu se vindeca si traiesti cu ea.ia mai documenteaza te tu inainte sa pui comentarii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru HaneloreOlga9):

Esti analfabet functional?

| HaneloreOlga9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu doar ca esti incapatanata dar nu stii nici care.i diferenta intre a trata, si a vindeca.