| WayhaughtK a întrebat:

Cum as putea sa ma conving ca nu exista fantome, spirite sau alte entitati?
Pana acum nu am crezut in ele, dar pe urma unor povestiri le-am dat crezare si mi-am luat o sperietura groaznica ( ca un fel de mica trauma).
Si vreau sa scap pentru ca ma oboseste fizic si psihic si imi afecteaza rutina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fa ca mine: cand eram copil mergeam la camin sa vad un fim. Prin comuna mea treceau doua retele cinematografice. Una trecea prin satul care dadea numele comunei (satul meu) si alta retea printr-un sat care era mai la sudul comunei. Ca sa vad doua filme diferite intr-o saptamana mergeam si in satul vecin. Intre satul meu si acel sat erau circa 3 Km pe drum. Peste coasta erau circa 800-900 metri dar trebuia sa trec prin cimitir. Vara filmul incepea la ora 22:00 (cand era semiintuneric) deoarece in camin erau ferestre care nu se puteau acoperi total. Panza neagra de la fereastra mai lasa un pic de lumina. Cu jurnal cu tot filmul se termina la ora 24:00. Am trecut de zeci de ori si singur (deoarece eram un impatimit al filmelor si la fel am ramas si astazi) prin cimitir si, in afara de pisici si caini, n-am vazut altceva pana la varsta mea de pensionar. Daca vad ceva te anunt.hee hee

| Violleta2022 a răspuns:

Dormi cu o veioza aprinsa, peste noapte si autosugestioneaza-te ca nu exista: fantome, spirite si alti bau-bau.

| anonimg a răspuns:

Există îngeri buni și îngeri răi. Dar nu ne este dat ca să-i vedem.
Biblia ne vorbește despre existența lumii nevăzute a îngerilor.
Îngerii răi fac răul dar sunt limitați de Dumnezeu în privința aceasta; pentru că dacă nu ar fi fost limitați, într-o secundă n-ar mai exista nimic viu pe planeta noastră.
Îngerii sfinți sunt mult mai puternici decât cei răi. Lupta dintre ei este ideologică (vezi în dex ce înseamnă "ideologie").

Îți recomand cartea "Adevărul despre îngeri":
https://www.viatasisanatate.ro/adevarul-despre-ingeri
Sau descarci aplicația EGW Writings 2 de pe Google play.

| Donsavas a răspuns:

Păi tot ce vezi sau auzi este întâi în capul tau. Liniste te ca iluziile, halucinatiile sau imaginile mentale nu ti fac rau. Nu te omoară. Doar te sperii cand te gândești la ele dar nu sunt un pericol real. Nu e ca un șarpe care stii ca e langa tine sau ca un lup.

| Ineys a răspuns:

Crezi in Dumnezeu? Dacă da, te va proteja.
Nu crezi in Dumnezeu? Atunci esti un ipocrit dacă crezi in fantome.

| StrongHeart a răspuns:

Cu cat te gandesti mai mult ca exista cu atat ti se va parea din ce in ce mai mult ca e adevarat.
Este acelasi principiu ca la placebo.E un joc al mintii.
Cand crezi in ceva,acel ceva incepe sa existe in imaginatia ta. Urmareste filmul Inception, acolo zice actorul principal la inceput ca o idee e cel mai mare parazit cunoscut de oameni,odata ce o idee iti intra in cap e foarte greu s-o mai scoti.
Ea e ca o samanta,daca ii oferi ce are nevoie sa se dezvolte(in cazul asta nu e ca la o planta care are nevoie de apa,lumina,pamant)ci doar de atentie,ea se va dezvolta.Tu acorzi atentie unei idei,unui gand anume si incepe sa prinda radacini.
Psihicul uman,daca nu il antrenezi,gandind logic si sanatos si nu filtrezi informatia,poti sa ajungi sa crezi toate nebuniile si sa ti se para adevarate,de aia exista oameni care spun ca Pamantul este plat si de aia exista lideri de cult care se imbogatesc si fraieri care pica in plasa lor si se simt salvati.
Ai nevoie de simtul ratiunii, si asta nu numai la frica de fantome, ci orice fobie.
Nu are rost sa iti pierzi timpul si energia pe ceva ce nu poti controla.
Si daca ar exista spirite, au alte treburi decat sa isi piarda vremea cu un simplu pamantean, plus ca ele nu ar avea un corp fizic, deci de ce te temi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câți ani ai? Nu te mai gândi la asa ceva gândeștete la clipele frumoase la momentele bune care le-ai petrecut numai nu la aceasta poveste scoateți o din cap
Nu exista asa ceva morții cu morții, vii cu vii. Dacă te gândești mereu la asta vei avea și coșmaruri pentru ce? Pentru o imaginație infantila ireala dacă era asa te contacta de mult fantomă lui lemn Tănase gândeștete la chestii utile interesante nu la povesti de adormit copii. Dacă simți ca nu poți trece peste du-te la psiholog deși ar fi absurd dar și modul tău de a gândi pare la fel. Evita povesti de genul și filme horror și gândeștete ce faci mâine sau nu mai te gândi pune-te și culcate gândești prea mult asta e problema și negativ și fictiv asa te vei alege și cu anxietate asa se îmbolnăvesc unii din chestii ireale imaginare ceva ce nu e palpabil ce nu e în fata lor. Băgați mințile în cap băiete.

| Osneros a răspuns:

"Dacă te-ascunzi de-un demon o viață-ntreagă ai să-i simți în ceafă pașii."

| N0H4CK a răspuns:

Chestiile astea paranormale sunt creațiile noastre. Le-am folosit și manipulat atât de tare incat am început să credem și să ne speriem de propria creație.
Frica rămâne doar un lucru abstract. Ea e doar in capul tau, ea practic nu exista.
Când eram mic, după ce mă uitam la filme de groaza, eram atât de speriat încât începeam să aud zgomotele din film. Dimineata o întrebam pe maică-mea daca și ea a auzit acele zgomote. Mi-a zis că erau doar in capul meu și așa a și fost. Acum am realizat că nu îmi mai plac filmele de groaza, pentru că practic nu mai mai sperii nici 1% Sincer mi-e dor de asta...

| Angelindeed a răspuns:

Pai le vezi?