| NYØ2002 a întrebat:

Cum as putea sa mai slabesc? Sunt putin gras si hainele nu prea imi vin bine pe mine.
Vreau sfaturi.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Ultima masa la ora 16-17, nimic intre mese, sport (alergat, abdomene, mers pe jos, bicicleta), mai putine dulciuri, mai putine fainoase, mai multe fructe si legume. E adevarat, nu slabesti in 2 zile, dar vei observa ca se vede diferenta. Succes!

7 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Alergatul ajuta cel mai mult, sau inotul.
De asemenea, alimentatia, renunta la zahar, paine, grasimi in exces, chestiile astea. Incearca sa nu mananci pana tarziu, opreste-te inainte de ora 20 de exemplu.

| NYØ2002 explică (pentru Cosmin86):

Pai merge sa mananc dimineata ceai cu branza si paine sau paine cu gem?
Si cand vin pe la scoala la 1:30 sau 2:30 merge sa mananc pe saturate?

Si in legatura cu sportul? daca alerg macar o ora + pauze? si asta poate ajuta si sa ma inalt?

| RAY a răspuns:

Te-ai grabit si tu la raspunsul tau, ce inseamna slabire? slabirea poate insemna si transpiratia oare, adica daca intr intr-o sauna si vezi ca ai dat 1kg jos e oare slabire sau apa? daca pierzi cateva kg de masa musculara e slabire?
oare daca numai mancam dupa ora 16-17 slabim?
logic ca nu, hai sa vedem ce sunt calorile?
anumite cantitati de energie, daca vrei sa slabesti din grasime va trebuie sa fi pe minus, daca numai consumi nimic dupa ora 17 rata metabolica se va reduce,adica ei consuma mai putin,de ce? pentru ca e total aiurea sa lasi organismul infometat,el memoreaza asta,scade rata metabolica si mareste pofta de mancare,o sa manci mai mult si vei pune mai multa grasime,daca metabolizarea este oprita pui absolut tot ce consumi si uite asa intri in diete tampite
eu-eu,pentru ca tu nu stii nimic,ce e aia mancare,ce e aia nutritie,ce e aia o calorie, trebuie sa fi in deficit caloric, sa ai o dieta diversa,si sa nu duci aiurea rata metabolica in jos

astfel iti iei un carnetel si scrii jos tot ce consumi,dimineata incepem cu proteine = carne de peste,pui,porc,oua astfel numai vei simti pofta de mancare,dupa masa carbo gen cartofi fierti + ceva grasimi iar seara un fruct, un iaurt ceva, nu uita ca niciodata nu vei putea manca mult si sa fi slab, fiecare kg pierdut scade rata metabolica, cand vei reveni la greutatea dorita iat te vei ingrasa, pentru ca nu stii ce inseamna nutritie, asa fac 95% din cei care slabesc, se ingrasa la loc

| CosminCD a răspuns (pentru NYØ2002):

Pentru a creste in inaltime iti recomand inot sau basket. Alergatul te ajuta la slabit sau mentinut o silueta benefica. Dimineata e bine sa mananci foarte bine (pe saturate) mai ales daca ai un program ce nu-ti permite sa ai mese la ore fixe. Conteaza mult sa mananci bine si la pranz (fara grasimi), cu mentiunea faptului ca seara sa reduci masa sau sa nu o ai deloc. Daca faci sport seara, poti manca pe la 17 ceva usor. Bine, toate acestea sunt dificile pana iti formezi un obicei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CosminCD):

De ce fara grasimi la pranz? Grasimile sunt esentiale pentru sanatate. Vorbim de grasimi sanatoase, evident, care ar trebui sa fie 15-20% din ce mananci zilnic.

| CosminCD a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu ma refeream fara grasimi multe animale. Exista si grasimi vegetale care sunt ok, dar mancate cu bun-simt. Totul se leaga de echilibru si de temperanta. Eu cred ca o dieta trebuie, in primul rand, sa fie ghidata de bunul-simt.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CosminCD):

20% grasimi din alimentatia ta e ok.