| allexx98 a întrebat:

Salut, am 17 ani si sunt putin cam gras si as vrea sa slabesc, tot timpul in perioada aceasta a anului am pus pe mine cam multe kg, a fost craciunul si am mancat bine tongue si am ajuns la 95 de kg si sunt disperat sa salabesc si vreau niste sfaturi, vreau ca pana la vara sa slabesc sa ajung la 80 de kg sau si mai putin si vreau niste parieri cum as putea sa slabesc? Ce ati folosit voi daca ati fost in probleme de genul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce înălţime ai acum, pentru ca să vedem dacă şi cât este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| allexx98 explică (pentru bursuc001):

1.75

| bursuc001 a răspuns (pentru allexx98):

Într-adevăr, eşti prea "plinuţ" - în cazul tău este vorba de Obezitate (clasa 1)!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 68 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 27 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 27 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

O seară frumoasă.

| drogh a răspuns:

Pune-te pe fructe si legume multe, sport 30-35 de minute, apa plata, evita grasimile si sarea, nu manca dupa ora 6:00.

| Zuupass a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa tii o cura si sa faci mult sport dimineata sau seara.Este o cura pe care am vazut-o si eu pe un site. Dimineata trebuie sa bei un pahar de lapte cu biscuiti simpli, un iaurt dietetic sau un fruct, depinde ce vrei da 1 la alegere. Dupa-amiaza sa mananci o supa de varza sau de morcovi si seara o salata fara grasimi, uleiuri si fara paine doar asa goala.Si exercitiile necesare ar fi abdomenele, flotarile, genoflexiunile, alergare, mers pe bicicleta si alte lucruri Sper sa te ajuta aceste sfaturi. Funda?

| Overom a răspuns:

Wow la 17 ani 95 de kg... nu e de ras e de plans eu sunt antrenor fitness, intai de toate apucate de sport adica du-te la sala alearge pe banda 30 35 de minute pe zi apoi inca 30 de minute tragi la aparatele necesare pentru tonifierea muschilor, dimineata mananca un singur ou fiert, la ora 12 poti face o salata, seara poti manca orez cu pui de piept fript ori pe gratar nu manca in cantitati excesive tu trebuie sa te saturi fizic nu psihic, la inceput iti va fi greu dar nu renunta multa munca ambitie si treci la treaba nu sta ca stai din timpul tau.

| Фыцка a răspuns:

Se spune ca este nevoie de macar 30 de minute de sport.Iar in fiecare dimineata maninci cit doresti dar la amiaza un mic iar dupa ora patru nu mai maninci... FUNDA?

| alineea1 a răspuns:

Se spune ca este nevoie de macar 30 de minute de sport.Iar in fiecare dimineata maninci cit doresti dar la amiaza un mic iar dupa ora patru nu mai maninci... FUNDA?

| ICI99 a răspuns:

Daca nu ai posibilitatea de a merge la sala incearca sa faci miscare cat mai multa prin diferite lucruri pe care le faci... Poti sa dansezi de nebun pe melodia preferata. Evita sa mananci seara, scoate-ti painea din alimentatie. Nu te infometa pentru ca faci mai rau pentru atunci cand mananci ceva se depune pentru ca o sa mananci cu pofta. Mananca cate putin si des( dar asta nu inseamna sa iei cate o gura de ceva dar sa mananci toata ziua) Scoate-ti din alimentatie alimentele cu multe calorii, in special dulcele si cand o sa ai pofta de ceva gandeste-te cat de bine o sa arati cand vei slabi. Bafta!