| jacklyne a întrebat:

Cum as putea sa renunt la dulciuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danyelle_5059 a răspuns:

Pai totul tine de tine ca sa renunti la dulciuri trebuie si putin impuls din'' cap'' ca altfel nu faci nimic. dar dc sa renunti la dulciuri big grin asa rele sunt?

14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Simplu dar cu ambiție, înlocuiește dulciurile cu fructe și iaurturi degresate!
Pa, pa.

| deeeeeebora a răspuns:

Incearca vitamina K, ea iti va putea opri pofta de dulciuri-citeste pe net mai multe

| aaaa12345 a răspuns:

Nu stiu pentru ca mia nu imi plac dulciurile de can ma stiu

| Helăăău a răspuns:

10 Sfaturi, sursa: femei-moderne.ro

1. Incepe prin a reduce cantitatea de dulciuri la jumatate, apoi la un sfert si, dupa cateva saptamani, renunta definitiv sau consuma-le ocazional.
2. Inlocuieste bauturile racoritoare acidulate care contin zahar cu sucuri naturale de fructe, apa minerala plata sau ceaiuri de plante.
3. Nu te lasa indusa in eroare de asa-zisele ciocolate light. Sunt la fel de bogate in zaharuri ca si cele clasice, si, astfel, la fel de bogate in calorii precum acestea.
4. Daca ti se face foame intre mese, alege in locul dulciurilor niste gustari sanatoase. Este recomandat sa consumi doua astfel de gustari in jurul orelor 11-12 si 16-17.
5. Inlocuieste batoanele de ciocolata cu un mar. Astfel, in loc de 245 kcal, vei asimila doar 80 kcal.
6. In loc de cappuccino sau ciocolata calda cu frisca, mananca mai bine un iaurt simplu. In loc de 240 kcal, vei consuma numai 120.
7. O painica din faina integrala face mai putin rau siluetei decat biscuitii de ciocolata pe care este tentata sa ii devorezi intre mese. Contine doar 90 de kcal. In schimb, 4 biscuiti au o cantitate dubla de kilocalorii.
8. Nu uita sa iei masa de pranz, chiar daca esti pe fuga si crezi ca nu ai timp. Astfel, nu ti se va mai face foame inainte de cina si nu vei fi tentata de gustarile dulci.
9. Indulceste cafeaua sau ceaiul cu miere in loc de zahar sau zaharina.
10. Nu poti sa rezisti fara ciocolata? Incearca sa o inlocuiesti cu cea amaruie, care are o cantitate mai mica de zahar.

| Anda1197 a răspuns:

Acelasi lucru ma intreb si eu@_@ laughing Pai ai putea sa nu te mai gandesti la ele sau ai putea a te gandesti ca au gust de brocolli verdetongue

| AoBo a răspuns:

Hey, Jacklyne!winking...Gandeste-te cat de chimice sunt si cat de mult dauneaza sanatatii; cauzeaza aparitia multor boli, printre care si diabetul zaharat. Apoi, fa multe lucruri creative, de ex. incearca sa desenezi ceva, invata sa canti la un instrument sau orice altceva care te atrage; in felul acesta vei uita de ele. Dar nu trebuie sa renunti de tot la zahar, pentru ca organismul are nevoie. Inlocuieste ciocolata cu mere, pere etc.
PS: cand ti se face pofta de ceva dulce, bea apa; works all the timewinking

| Angelina01 a răspuns:

Abtinete!

| edy132 a răspuns:

Da bani de dulciuri pe un abonament la sala.

| alexandrey a răspuns:

Apucandute de baut

| AndySchleck a răspuns:

Poti renunta la dulciuri daca le vei inlocui cu fructe.

| Alpha13 a răspuns:

Ca si la fumat, incearca sa mananci din ce in ce mai putin, apropo daca vezi dulciuri, si renunti sa le mananci vei avea un avantaj, vei avea mai multa energie (este ceva psihologic).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mananca legume! Si fructe, desigur!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te uiti la ciocolata si te gindesti ca-i cîh, sigur o sa reusesti sa te lasi.

| marcuvlad a răspuns:

Dulcurile sunt o dependenta ca si tigarile pentru a putea sa scapi de ele in primul rand crede in tine ca poti face asta si iti trebuie si putina vointa pentru asta!