| Anirock a întrebat:

Cum sa renunt la dulciuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Renunţarea la dulciuri este în primul rând renunţarea la o plăcere. Creierul nostru este făcut astfel încât atunci când mâncăm dulce să simtă satisfacţie şi plăcere. Acest lucru pentru că alimentele dulci se găsesc greu în mod natural şi aduc energie rapidă şi uşor de asimilat. Şi cum nişte milioane de ani procurarea hranei a fost o problemă pentru animalul numit "om"… acum, când mâncarea e uşor de procurat profităm de ocazie şi ne îndopăm cu alimente dulci, care ne dau o satisfacţie mare, însă vin cu multe calorii inutile.
Renunţarea la dulciuri presupune însă o atenţie specială, se face în câteva etape şi este poate cea mai importantă schimbare alimentară şi în modul de viaţă pe care o poţi face pentru sănătate.
PS: Nu trebuie să renunţi definitiv la dulciuri deoarece organismul are nevoie câte puţin din fiecare condiment, aromă. Dacă nu îi oferi şi puţin dulce, vei face hipoglicemie. Rişti să îţi fie rău, să leşini. Poţi mânca dulce dar înlocuieşte ciocolata, napolitanele, cu fructe de exemplu.
Pentru mai multe detalii citeşte acest articol: http://www.cristianmargarit.ro/2010/12/dieta/cum-renunt-la-dulciuri.
Pa-pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Este vorba de o autoimpunere.Incearca cind mananci de exemplu o ciocolata, un colt totusi sa lasi, si cu timpul sa scazi cite putin cantitatea de dulciuri. Insa daca doresti sa renunti la ciocolate si bomboane subit, nu cred cavei reusi, desi iti doresc succes.
Te pup!

| pizzahut a răspuns:

Cand vezi ceva dulce gandeste-te cate ravagii poate provoca: te ingrasi si nu e bine pentru fiere deloc! Incearca sa ilocuiesti dulciurile de tip ciocolata si bomboane cu cat mai multe fructe, mai ales acum cand apar fel si fel de fructe! Am observat ca ai mai pus o intrebare legata de dieta: si eu am avut problema aceasta, am dorit sa slabesc foarte repede si am inceput sa mananc foarte multe fructe si sa beau apa. Nu trebuie sa renunti la ele permanent, dar pentru inceput ai putea reduce cantitatea! Bafta!