| powergirl a întrebat:

Cum as putea sa slabesc sanatos nu cu diete imposibile tinand cont de faptul ca alaptez, baiatul are 1 si 2 luni, am nascut cu cezariana si fac miscare in fiecare zi dar nu dau jos nimic am pus mult pe mine si as vrea sa dau jos sa ma simt mai usoara si in plus nu e sanatos la 1, 51 m sa am 86 kg. inainte de nastere si de a fi gravida am avut 75 kg dupa ce am nascut am ramas cu 86 kg. ce sa fac sa slabesc nu mananc mult chiar de 2 ori mai putin si tot nu dau jos. nu prea mananc ca vara nu am pofta de mancare si daca mananc doar sa am lapte sau mai stiu eu mi-e rau. stiti vreo posibiliate? vreau pareri fara trimis la nutritionist

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cautat ceva despre asta. adapteaza cum poti daca ti se potriveste ceva de pe aici.
http://www.google.ro/......http?/url

mai cauta si tu despre cure de slabire in timpul alaptarii. sper ca te-am ajutat macar putin si scuza-ma daca am fost dura sau nesimtita.
p.s.nu am experienta in sarcini si copiilasi si alaptarea lor, dar un pic de biologie am invatat la scoala.

14 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cel mai mai sanatos ar fi sa apelati la un medic nutritionist (cu atat mai mult cu cat sunteti si intr-o perioada in care alaptati). http://www.i-medic.ro/clinica/clinica-de-nutritie-kilostop

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Toate cele bune.

| powergirl explică (pentru bursuc001):

Chiar asa regulat nu pot sa mananc ca eu la ora 7 8 hai ca sunt acasa dar la 12 13 sunt plecata de acasa cu copilul bine asta cand nu e prea cald dar asta as putea respecta da nu tot timpul iar la 18 sunt in parc cu copilul iar ca e seara si nu e cald si stam pana la 20 21 apoi se culca sa nu mananc de la 6 pana a doaua zi la 7 nu cred ca pot iar sa imi permit ce zici tu nu am bani sincer vb sa iau atatea egume fructe cu dulciurile nu am fost niciodata, deci mananc ce pot nu ce vreau povestea mea e mai complicata asa ca nu are rost sa o descriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu incerca sa slabesti pentru ca oricum nu o sa slabesti. acum alaptezi, ce naiba? organismul tau are nevoie de hrana nu musai cat mai multa, dar sa nu te infometezi. ai nascut si trebuie sa te refaci. vreo 6 luni de la nastere nu poti slabi, asa e organismul acum. nu zic sa stai in casa, foarte bine ca faci miscare. dar nu te stresa cu corpul. cred ca ii mult 86 kg la 1.50 pentru caa eu am avut exact cel mai mult cat ai tu si eu am 1, 72. cred ca nu iti place ce vezi momentan, dar o perioada mai lasa.
sau daca ai inceput de curand, stii povestea ca nu slabesti decat dupa 2-3 saptamani de exercitii. bine ca faci miscare, fa incalzire, prelungeste in functie de rezistenta ta seriile si manca numai sa ai lapte. descopera salatele, de legume, fructe, supele de miii de feluri, etc. un pic de branzica si de sunculita si o rosie nu iti face nimic rau

| powergirl explică (pentru anonim_4396):

A trecut mai mult de 6 luni de la nastere e in an si 2 luni de atunci fac miscare plimbari lungi dar nimic si acum toata ziua sunt cu copilul in parca sau in oras sau mai stiu eu pe unde plus am treba si acasa care nu se face singura

| anonim_4396 a răspuns (pentru powergirl):

Scuze, am inteles ca are numai doua luni, sau o luna-doua, de asta am facut pe isterica. nu intelegeam cum naiba abia ai venit acasa cu copilul te si intereseaza slabitul. iarta-ma ca nu am fost atenta.

atunci, mergi o perioada pe detoxifierea organismului. curatarea colonului, a ficatului, a sangelui in special; bea ceai de coada calului, de exemplu, curata sangele, dar ai grija sa nu bei foarte mult, ca asta chiar curata sangele si eu am lesinat odata. happy incearca sa nu mananci mult seara si sa bei o cana de ceai de genul asta. vei vedea dimineata cum te simti si chiar am slabit cu el. am vazut pe abdomen cum de micsoreaza colacii de salvare big grin

continua sa faci miscare, si sa iti curati organismul, asta e cel mai important. faca pastile ca afecteaza si laptele.
despre copilas: sanatate si sa-ti treiasca, inca o data scuze ca nu am fost atenta la partea aia, felicitari ca mai ai lapte dupa un an.
sanatate si numai bine! o zi frumoasa si sfarsit de saptamana usor! si mersi de funda! :*

| powergirl explică (pentru anonim_4396):

Mersi da nu m-am suparat pe tine

Răspuns utilizator avertizat
| ceaiuldetei a răspuns:

În principiu, nu e sănătos să ai atâtea kilograme, mai ales la înălțimea pe care o ai. Eu pot să îți spun doar niște chestii generale, care pot da sau nu rezultate.

Evită pâinea cât poți de mult. Evită pastele. Dacă mănânci regulat, paste și pâine (nu împreună - deși sunt oameni care mănâncă și așa) slăbești mai greu sau deloc. Mănâncă multă verdeață, multe legume și fructe.

Foarte important: Fă o plimbare de jumătate de oră pe zi în același RITM (e foarte important) și după ora șapte seara, nu mai mânca. Organismul nu mai arde nimic după șapte seara. Doar adună kile. Ăsta poate fi cel mai important punct de aici. Ia-l în calcul.

Iarăși important: nu te înfometa. Dar respectă anumite reguli. Organismul are ritmul lui și nu se știe ce modificări a putut suferi la naștere. Sunt femei care arată bine după trei nașteri, sunt femei care n-arată bine după prima și se simt mai îmbătrânite sau mai grase.

Gândește pozitiv.

Bea multe lichide (ca să transpiri mai mult), aleargă (dacă poți), fă multă mișcare, urcă scări sau munți (lasă liftul, chiar dacă stai la etajul patru sau la etajul opt), mergi eventual la o sală.

Nu ai altceva de făcut decât să încerci. Progresiv. Câte un pic. Să vezi ce efecte sunt.

Mai poți consulta un medic sau mai poți merge la o farmacie, unde să întrebi specialistul dacă ți-ar putea da ceva (în afară de eforturile proprii și de munca pe care o vei depune tu, pentru că medicamentele nu rezolvă orice și nu fac decât să îți slăbească organismul) care să îți accelereze slăbitul.

Să nu uiți să îi spui că alăptezi și că ai vrea ceva care să nu afecteze alăptatul.

Fruntea sus și ia-le pe rând.

| rotaruia a răspuns:

Faptul că nu mâncați mult nu înseamnă c-o să slăbiți. Slăbiți numai în cazul malnutriției laughing (scuzați gluma). Foare simplu exprimându-mă, trebuie să vă obosiți fizic. Făcând exerciții fizice de exemplu - aerobice. Sau dacă vă permiteți - înotați. În orice caz, trebuie cumva să dislocați grăsimea și asta nu se face decât cu oboseală happy

| musickid440 a răspuns:

Saru'mana! Eu sunt minora, deci nu stiu cat imi pot da cu parerea, insa ma duce capu' laughing

Am vazut de curand la televizor ca (,) cel mai adecvat mod de a slabi dupa nastere este cu ajutorul Kangoo Jumps, care sunt pentru orice varsta de la 6 ani la 80 ani.

Sanatate copilasului si dumneavoastra de asemenea! big grin

| Cristina1994c a răspuns:

Ai incercat cu dita Dukan?

| Adda097 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la KANGOO JUMPS.Stiu din proprie experienta cata munca este si cat se lucreaza.Eu intr-o luna in care mergeam de 3 ori pe saptamana am si am slabit 5 kg.E foarte super!happy