| zoricuta a întrebat:

Am un copilas de 11 luni si inca alaptez. Problema mea este ca dupa sarcina am ramas cu multe kg.pe care nu pot sa le dau jos. Nu am incercat diete pentru ca mi-e frica sa nu raman fara lapte. Inainte de a ramane gravida am baut ceai verde si tare bine m-am simtit si am si dat jos niste kg. Intrebarea mea este: daca as bea din nou ceai verde ar afecta in vreun fel laptele matern si implicit copilul.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andrei90tm a răspuns:

Ceaiul Verde:

Ce contine?

Ca sa intelegem mai bine proprietatile ceaiului verde haideti sa vedem ce contine o ceasca cu aceasta licoare antica.

- Ceaiul verde este bogat in polifenoli si catechine, substante cu rol antioxidant.

- Contine alcaloizi, precum teina si cafeina, care stimuleaza arderea grasimilor si au efecte stimulative.

- Flavonoidele din frunzele de ceai verde protejeaza impotriva stresului.

Este ceaiul verde sanatos?

La fel ca in cazul celorlalte tratamente naturiste, ceaiul verde ramane cu un semn de intrebare. In timp ce anumite studii au afirmat ca ceaiul verde ofera beneficii sanatatii, sunt multe institutii printre care si Institutul National al Sanatatii, care considera ca nu sunt suficiente probe pentru a declara beneficiile asupra sanatatii ale ceaiului verde. Totusi, ceaiul verde s-a dovedit de ajutor in probleme de sanatate majore:

Boli cardiovasculare

Ceaiul verde reduce riscul infarctului, scade nivelul colesterolului, dar se pare ca nu are efect asupra presiunii sangelui.

Cancer

Studiile realizate pe oameni in vederea observarii imbunatatirii starii pacientilor afectati de cancer sunt contradictorii.Studiile facute pe animale sunt mult mai convingatoare. Extractele de catechina din frunzele de ceai verde sunt supuse investigatiei in legatura cu proprietatile anticancerigene.

Pierderea in greutate

Ceaiul verde sau pastilele cu extract de ceai verde cresc metabolismul si ajuta la arderea grasimilor, este benefic diabeticilor, alunga stresul, protejeaza impotriva radiatiilor UV, a infectiilor virale si a cariilor dentare.

Cat ceai verde ar trebui sa consum?

Majoritatea studiilor recomanda sa se consume intre trei cesti si zece cesti pe zi din aceasta licoare asiatica.

Laptele afecteaza proprietatile ceaiului?

Desi ceaiul verde nu se prepara in mod normal cu lapte, un studiu confirma faptul ca adaugand lapte in ceai negru sau verde, este blocata actiunea catechinelor.

Este ceaiul verde daunator?

Ceaiul verde contine ingrediente active precum cofeina, care pot cauza probleme precum insomnia sau cresterea tensiunii. Taninul din ceai inhiba absorbtia fierului din fructe sau legume.

Femeile insarcinate ar trebui sa evite consumul de ceai verde, deoarece cofeina continuta ajunge in laptele matern, dar si in placenta. Unele studii avertizeaza ca baut la temperaturi foarte ridicate, ceaiul verde poate cauza cancer esofagian.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ceaiul verde este interzis cand alaptezi fiindca da nervozitate si insomnii la copil. Ce vreau eu sa-ti spun, este ca perioada alaptarii este cea mai buna pentru a slabi. Nu e vorba de a tine diete, ci doar de a manca mai putin (cam cat mancai inainte de a ramane insarcinata).

Abh
| Abh a răspuns:

Nu este voie sa bei ceai verde cand alaptezi deoarece cofeina care o contine se transmite prin lapte la micut. Daca vrei sa mai slabesti, elimina prajelile, grasimile, mananca fructe, legume, lactate, carne fiarta sau la gratar. Nu trebuie sa te " indopi" cand alaptezi, oricum la varsta asta banuiesc ca ai inceput diversificarea alimentatiei.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea mergi la medicul de familie e o problema delicata si nu e bine sa urmezi sfaturi neavizate care pot avea urmari pentru puiutul tau. Iti doresc multa sanatate atat tie cat si puiutului.

| EUSIATIT a răspuns:

Mai ai rabdare pina termini cu alaptatul probabil ca i vei mai da citeva luni si apoi faci cure de slabire. ca doar nu o sa i dai pina merge, a scoala laptic de la tine. hai lasa sa se faca bebe mare si apoi [SILUETA]

| elena_4396 a răspuns:

Atata timp cat alaptati este bine sa evitati atat ceaiuri cat si alte substante medicamentoase.