| vera_5828 a întrebat:

Eu am nascut normal cu anestezie epidurala ( in spania), adica nastere fara dureri. Daca ati avea da ales dintre nastere cu anestezie si cezariana ce ati alege, tinand cont de faptul ca dupa nastere am avut dureri de spate cateva luni de zile, si ca anestezia nu-si face efectul la toata lumea, la mine si la facut. Argumentati.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Tocmai pentru ca stiam care sunt efectele secundare, negative ale nasterii cu anestezie, am exclus-o din start.Am prietene care au preferat-o si nu reauseau sa aiba grija cum ar fi dorit de micutii lor,din cauza durerilor de dupa.
Cezariana mi-au propus-o medicii,m-au programat,desi nu o doream,si, uite-asa, in ziua in care eram programata la ora 12 pentru cezariana, la 8 dimineata am ajuns la spital cu dilatatie 6 si la ora 11:30 o nasteam frumusel pe fiica mea!
Imagineaza-ti ca eu nasteam si-mi intrebam sotul daca a mancat ceva...rolling on the floor
Le doresc tuturor femeilor sa aiba sarcini si nasteri la fel de usoare ca ale mele!
Natura ne-a inzestrat cu absolut tot ce ne trebuie pentru o nastere normala, fiziologica!
Sa-ti traiasca micutul scump!

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu poţi alege tu, ci starea de sănătate a ta şi a bebeluşului!
Merg pe varianta naşterii normale dar dacă nu se poate merg pe altă variantă care să ne fie bine la amândoi în timpul naşterii dar şi după.
Sănătate.
Pa, pa.

| Anca a răspuns:

Depinde de, dilatatie.
Dar nu ar aparea o dilatatie corespunzatoare, nu as risca viata copilului si nici sa`mi rup eu perineul.
Daca nu ar fi o dilatatie corespunzatoare, as alege imediat cezariana.

Altfel, as naste natural, fara anestezie, suportand durerile.

| vera_5828 explică:

Valdepeñas, Ciudad Real.

| coliflor a răspuns:

VERA unde mai exact ai nascut?

| Daniela1Laur a răspuns:

Eu as naste prin cezariana deoarece nu suport durerea.Si tinand cont ca nu am incredere in anastezie nu as avea incredere sa nasc nastural.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai si ce, la cezariana nu te doare? In ambele cazuri, o sa ai dureri dupa. Depinde de la caz la caz de intensitatea durerilor respective, doar ca in cazul cezarienei, recuperarea e de lunga durata fata de normal + epic - cu conditia sa nu fi fost complicatii care sa duca la bisturiu, desigur.

| moldovianu a răspuns:

Cine anume sa argumenteze? Cand media de varsta de aici e de 15 ani! Incearca in alta parte:
http://www.desprecopii.com/info.asp?id=832

| Extravaganta a răspuns:

Eu as alege nastere naturala si nu neaparat cu anesteziewinking. Cezariana o faci doar atunci cand ai probleme. Orice ginecolog recomanda nasterea naturala. E mult mai bine pentru un copil daca se naste naturalwinking.

| bebelusa_5732 a răspuns:

Si eu am nascut cu anestezie...si la fel m-a durut si pe me spatele...eu aleg cu anestezie eu zic ca e mai bine

| alle_7216 a răspuns:

Sincer aici mai mult este vorba de locul unde vrei sa nasti...eu as alege sa nasc prin cezariana...la Viena, in tara si natural doar dc m-ar lua pe nepregatite.

| ramona_7544 a răspuns:

Nastere normala fara epidurala fara cezariana, eu am nascut 2 copii asa la o diferenta de 8 ani si sa simt perfect, de ce sa fac epidurala si sa mor de spate sau sa fac cezariana si sa raman cu semne cand pot sa suport 1 zi durerea nasterii si dupa aia totul e perfect.