| AllePuffu a întrebat:

Cum as putea scapa de cosurile de pe fata. stiu ca e ceva normal la varsta adolescentei, dar pe mine ma enerveaza plus ca sunt fata si imi sta nasolsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| DewMountainDew a răspuns:

Buna! Stiu, cosurile sunt cele mai nasoale, dar crede-ma, vor disparea cu timpul. Insa daca vrei sa scapi mai repede de ele, sau macar sa nu iti mai apara altele, cand te speli pe fata, evita sapunul! Acesta accelereaza aparitia altor cosuri, si oarecum infectarea celor prezente deja pe fata. Evita produsele de machiaj, gen: fond de ten, creme care nu sunt farmaceutice, etc. si acestea provoaca aparitia cosurilor, si infectarea celor prezente deja.
Am avut si eu o colega, care avea multe cosuri pe fata, rosii, de iti era groaza sa te uiti la ea. Folosea mult fond de ten pentru a le acoperi, pana cand s-a dus la un dermatolog care i-a spus sa nu se mai dea cu fond de ten, si i-a dat o crema, potrivita pentru pielea fetei, care a facut sa-i dispara in cateva saptamani cosurile. Acum nu mai are aproape niciunul pe fata. Ti-as sugera sa faci si tu acelasi lucru. o zi buna in continuare. Pa, pa. happy

| AllePuffu explică (pentru DewMountainDew):

Ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai spune cum se numeste cremahappy As face orice sa imi dispara cosurile de pe fata!

| DewMountainDew a răspuns (pentru AllePuffu):

Sincer, nu stiu cum se numeste. oricum acea crema era special pentru tenul ei happy

| Azµre a răspuns:

Încearcă să te speli cu apă rece pe față și cu un săpun cu ph neutru, tot odată poți aplica tinctură de propolis pe coș ca să se vindece mai repede!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Înainte să adopţi orice remediu este indicat să te prezinţi la un medic dermatolog/endocrinolog pentru investigaţii.
Probabil te confrunţi cu o formă uşoară a acneei, iar primul pas este să menţii o igienă foarte bună şi să nu foloseşti produse foarte exfoliante pe zona respectivă pentru a nu agrava situaţia. Foloseşte un prosop de corp care este doar al tău ( nu-l împarţi cu ceilalţi membrii ai familiei) şi usucă-ţi corpul prin tapotare şi în niciun caz prin frecare. Poţi folosi măşti pe bază de argilă pentru zonele cu probleme, aplicaţii topice ( strict pe coş) cu alcool camforat şi unguente/creme/loţiuni dermatologice: Zynerit, Skinoren, Retin-A, Smooderm. Unele persoane sunt foarte încântate de unguentul de uz veterinar Mibazon, îl poţi încerca. Nu expune zonele cu acnee la soare decât după aplicarea în prealabil a unei creme cu factor de protecţie solară ( şi mai ales dacă foloseşti produse dermatologice care sunt fotosensibilizante- de tipul Retin-A). Poţi încerca tratamente la domiciliu cu Bioptron.
Cu siguranţă însă cele mai bune sfaturi ţi le oferă un medic specialist.
Succes!
Te pup!

| RaluLoveM3 a răspuns:

Incerca zynerit, il poti cere de la doctora cu reteta gratuita, e foarte bun! happy