| anunima a întrebat:

Am 12 ani, acus 13 am foarte multe cosuri pe fata, spate, brate stiu e ceva normal pentru ca e varsta.
As putea face ceva sa-mi treaca macar cosurile de pe spate si brate?
Sau pe la ce varsa voi scapa de ele?

6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

La 14-15, pana la 18, am fost plin, mai ales pe maini si frunte. Trec de la sine, pe la 18 nu o sa mai ai treaba, ce poti tu sa faci acum, e sa nu tragi de ele ca iti raman semne, sparge-le doar cand sunt coapte, si mancarea, daca mananci multe prajeli si mai ales fast food, si de la astea apar, deci ai grija.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ce se termină revoluția hormonală a adolescenței, ți se schimbă vocea îți crește barba, părul de pe corp.

| bbnnmm a răspuns:

Dacă ai foarte multe coșuri, e posibil să ai acnee. Acneea nu trece de la sine, trece doar cu ajutor dermatologic. Și e mult mai bine să o tratezi acum, decât la 18-20 de ani. Și eu am avut coșuri pe spate, pe brațe și mi-au apărut niște pete pe față și am mers la dermatolog. Mi-a spus să fac niște analize și cu rezultatul analizelor am mers la ea. Mi-a prescris niște creme, geluri de curățare și chiar un gel de duș (pentru coșurile de pe spate). În urma analizelor, am descoperit că am și niște probleme hormonale, pe care le pot ține sub control doar cu medicamente. Iar petele de față sunt un fel de "boală", care nu va trece niciodată, adică îmi vor rămâne pe față toată viața, dar le pot estompa cu creme și o curățare propice a feței. Multă sănătate și multă grijă în alegerea medicului dermatolog (dacă vei opta pentru alegerea asta), să fie unul specializat, să nu-ți facă mai mult rău decât bine.

| anunima explică (pentru bbnnmm):

Multumesc mult

| bbnnmm a răspuns (pentru anunima):

Cu mare drag!

| alexhadarean a răspuns:

Poti sa folosesti intr'un pahar cu apa o lingura de otet de mere si inainte sa faci nani seara te dai pe corp si dimineata te speli ele se usca si dispar, repeti procesul cam o saptamana si dupa faci pauza o saptamana