| NinaWoolf a întrebat:

Cum pot scapa de anxietate si de depresie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elenyss a răspuns:

Tocmai ma uitam lung la o cutie de antidepresive naturiste de-ale mamei pe care le lauda neincetat de cateva zile. Se numeste simplu ANTIDEPRESIV de la Dacia Plant. Arata asa: http://www.pronat.ro/......imate.jpg, nu mi se pare scump. Au si forum, poti citi acolo mai multe.
Daca nu vrei sa te folosesti de medicamente, fie ele si naturiste (pe cele chimice nu ti le recomand, doar un psihiatru poate face asta ca sa te tina sedata, dar tot pe alta lume esti), incearca sa-ti gasesti o activitate placuta. Inscrie-te la un curs, practica un sport, i-ati un job pentru acasa din care faci si un banut si iti mai ridica moralul...
Bafta!

| Dannyjj a răspuns (pentru elenyss):

Nu prea este indicat să-ti strici sanatatea cu medicamente, chiar dacă este vorba de cele naturiste.

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă un psiholog și dacă nu te vindeci, mergi la un doctor psihiatru.
Nu te lăsa controlat de situație, ține totul sub control, tu ești șeful!
Sănătate.
Pa, pa.

| IMC90 a răspuns:

Depinde de cat de severa este.

Recomandabil este sa mergi la psihiatru. Daca nu vrei, trebuie sa te apuci de un sport, sa incerci sa te odihnesti mai bine, sa bei ceai de tei, sa asulti muzica relaxanta, sa socializezi mai mult, etc. Oricum, pentru a impiedica o recidiva va trebui sa te tii de activitatile de mai sus si la finele tratamentului. Dar, daca anxietatea si depresia sunt ceva mai serioase, problema ta nu se va rezolva fara tratament.

| Dannyjj a răspuns:

Cum scapi de depresie şi anxietate?
-mişcare zilnică,
-consumă banane,
-consumă lichide,
-comsumă miere,
-socializează, ieşi din casă,
-încearcă să conversezi cu câţi mai mulţi oameni,
-ascultă muzică.

Am zis ce trebuie să faci, dar să vorbim şi despre ce mulţi deprimaţi uită şi anume "ce nu trebuie să faci":
-nu lua antidepresive
-evită:
->cafeaua
->zahărul
->energizantele
->ciocolata(când trec efectele acestor produse, organismul duce lipsă de acele energii primte şi se simte obosit)
-evită plictiseala.

| Bijou a răspuns:

Prin socializare cu cei din jurul tau. Fa-ti prieteni, plimba-te, fa ceva ce iti place. Incearca sa nu mai stai langa persoane negative, care mai rau te deprima. Cauta sa stai langa cei de la care ai ceva de invatat, cu care te simti bine si gaseste o ocupatie placuta. Daca vrei putem vorbi cand ai nevoie.

| Symonutzu a răspuns:

Inpuscate e cel mai bun remediu! Eu am sa incerc.

| mikilaina a răspuns:

Http://www.topexperti.ro/......presiei_40

Sper sa iti fie de ajutor. In cazul in care au si alte intrebare te poti adresa psihologului. Numai bine

| CristinaCh a răspuns:

Cel mai bine pentru tine este sa consulti un psiholog. El este in masura sa te ajute deoarece are o facultate, si, pe deasupra, nu ai de ce sa te rusinezi ca mergi la psiholog. Psihologul este diferit de psihiatru happy el te ajuta in problemele tale si tine totul strict secret happy succes si sper sa scapi de problemele tale happy

| tweety_8071 a răspuns:

Te pui pe ascultat Bug mafiawinking.pe mine m-a ajutat mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suicid, pupici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa sport; incearca modalitati de a te relaxa, vor da rezultate; insa nu lua antidepresive in nici un caz; iti vor alunga depresia pe o perioada scurta de timp; nu dau rezultate. Din antidepresive se fac multi bani; nu iti da banii pe nimicuri; incearca sa te imprietenesti cu cei de varsta ta si sa comunici foarte mult! Sper ca am fost de ajutor!

| sutinoo a răspuns:

Fa ce iti place sa faci, scoate din jurul tau oameni care-ti sug fericirea, pune mana pe un hobby si tine-te de el, descopera lumea, iesi din rutina si fa-ti cat mai multe cunostinte cu care ai ce discuta.
Una din terapii este sa ajuti o alta persoana sa iasa din depresie (la mine functioneaza), incearca si asta.

Daca nimic nu da roade viziteaza psihologul scoli sau unul privat un specialist stie mai bine ce trebuie facut.

| AnculinaIngeras a răspuns:

Buna Deni! Bravo ca ai curajul de a intreba cum iti poti reveni, eu nu am fost la fel de curajoasa ca si tine si am asteptat ft mult pana am cerut ajutor.Starea mea s-a agravat si pe zi ce trece eram mai putin constienta de ceea ce se intampla in jurul meu sad.Am inceput sa citesc pe internet si dupa ce am vazut ca nu imi trec starile, ba din contra, ma suparau din ce in ce mai mult am apelat la ajutorul unui medic specialist.Informatii super utile am gasit si pe site-ul depresiv(.)ro, un ghid super ok pentru cei in situatia in care ma aflam.Eu merg de 5 luni la psihiatru si ma simt din ce in ce mai bine happy.iti tin pumnii!

| Salim_Amir_1996 a răspuns:

MUST SEE -prima aplicatie de psihoterapia online asistata de psihologi experimentati vine in ajutorul vostru. Te confrunti cu o stare de anxietate?, ai atacuri de panica?, depresie, sau esti o persoana mai timida? toate aceste probleme pot fi de domeniul trecutului, vei invata cum sa te echilibrezi emotional si sa te bucuri din plin de viata. INTRA pe www.gandestesanatos.ro,fa-ti un cont si beneficezi de primele 3 sedinte GRATUIT! Convinge-te pe www.gandestesanatos.ro

| DyaB a răspuns:

Buna! Eu am scapat de depresie cu ajutorul sfaturilor primite de la medicul de pe site-ul depresiv.ro si a articolelor de acolo. Am gasit acest stite intamplator si am inceput sa pun in practica ce scria acolo, disperata fiind de starea mea. Am apelat la medicul de acolo care mi-a raspuns rapid la intrebari si m-a indrumat. Am inceput sa ma misc din loc si sa reiau ritmul de iata normal pe care il aveam inainte. La mine a fost greu pentru ca eram toata ziua la munca si ajunsesem sa lucrez si acasa, nu aveam timp de nimic. Am trecut printr-o perioada foarte grea si cu banii si abia mai voiam sa ies din casa. Am redescoperit viata si ce vreau de la ea. Treptat am prins putere si am inceput sa fac ce imi place.