| vio_4825 a întrebat:

Cum dezinfectezi un pierce
de buza daca s-a umflat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îl scoți și îl ștergi foarte bine cu o compresă sterilă pe care ai pus spirt de 70 de grade. Nu-l mai pui buză până nu trece infecția.
Pa, pa.

| Bubbles_8156 a răspuns:

Daca e nou facut adica are vreo 2'3 zile e normal sa se umfle.

| Danny a răspuns:

Pierce-ul il stergi cu putin spirt si buza te ocupi separat de ea, dar pana una alta nu folosi pierce-ul, deoarece se poate inrautati. Daca s-a umflat da cu "Baneocin" pudra sau unguent. Este un produs pe baza de antibiotic, dar nu stiu daca se elibereaza fara prescriptie medicala. Dezinfectezi locul cu spirt, alcool iodat sau apa cu sapun si aplici acel praf, repeti procedura seara dupa ce te speli pe fata. Intr-o saptamana sau doua ar trebui sa treaca.
Succes happy