| anonim_4396 a întrebat:

Cum dracu sa scap de ghinionul asta? Acum o luna mi s-a blocat usa de la intrare, acum mi-a curs apa din masina de spalat pe la usa si e baia inundata, acum cateva zile tot asa am patat niste pereti cu o doza de bere. Tot felul de intamplari din astea. Nu cred in superstitii dar nu stiu ce mi se intampla, daca stau sa va povestesc cate lucruri ghinioniste si stresante am patit luna asta o sa va dati seama ca nu sunt doar niste intamplari asa din an in paste.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Explicatia e simpla: faci lucrurile gresit!
1. Nu cumpara lucruri ieftine, ci de calitate!
2. Invata FUNCTIONAREA lucrurilor, sa poti prevedea asemenea intamplari!
3. Daca nu te prcepi, nu esti sigur de ceva, atunci intreaba pe altii, care se pricep si au experienta!

Baia nu se inunda, daca avea un sifon de podea, unde sa scurga apa.
Usa masinii de spalat nu se deschidea in timp ce are apa in ea, doar daca este de proasta calitate.
Cand desfaci o bere /sampanie (scuturata), gazele arunca lichidul din recipient, Din aceasta cauza, se tine cu partea care se desface intr-o directie unde nu dauneaza cand lichidul se improsca sau sare dopul.
S. a. m. d...

| Anonim1819 a răspuns (pentru Bula):

1. Aici ai dreptate sunt cam vechi dar nu sunt cumparate de mine
2. Nu e o stiinta sa desfaci o bere si sa inchizi o usa la masina de spalat ( o folosesc de 3 ani jumate )
3.am 23 de ani cred ca ma descurc
4. Baia nu s-a inundat de inotam prin ea dar totusi a curs apa iar podeaua nu e chiar asa dreapta
5. Usa nu se inchide bine si a curs multa apa pe margini, trebuie sa o lovesc cu putere pana sa ma lase sa pornesc ciclu
6 berea nu era scuturata le aveam in frigider si doar cat am pus o pe masa, nu cred ca asta inseamna scuturat
Si acum in momentul asta trebuie sa ies cu o fata la un concert si tocmai mi-a iesit un cos gigantic pe nas e de 3 4 ori mai mare decat unul normal, hmmm coincidenta? Sa imi iasa asa ceva cu 2 ore inainte sa ma vad cu ea? Cum ar fi trebuit sa previn asta? Hmm nu stiu cred ca e doar vina mea si iti dau dreptate nu cred in forte mistice dar uneori chiar nu ai ce sa previi si nici ce sa faci.

| Bula a răspuns (pentru Anonim1819):

BBerea sssssssse putea scutura si inainte de a fi bagat in frigider. Gazele tot raman intre lichid si cutie (chiar sub capac).
Cosul nu apare instant pe nas, dar daca te deranjeaza, poti cere un pic de "fond de ten" de la femeile din casa. happy
Restul ramane cum am stabilit.winking

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Caută pe Scribd că este online, cartea Principiul lui Peter.

| johnnny123 a răspuns:

"Nu cred în superstiții, dar cum scap de ghinionul ăsta?"
Evenimentele alea nu au absolut nicio legătură între ele. Nu ai cum să scapi de "ghinion" pentru că ghinionul nu este ceva anume, cum ar fi o forță care lucrează activ împotriva ta. Este doar un concept vag definit folosit pe post de umbrelă pentru toate evenimentele neplăcute.

| gabicoo a răspuns:

Aduci popa sa stropeasca cu agheasama, renunti la bautura sau te muti in Germania.
winking

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Nu e ghinion, nu sunt superstitii. E doar neatentie si neglijenta din partea ta.
Usa s-a blocat ca o fi fost veche broasca/yala.
Dar masina ti-a curs pentru ca nu o cureti de scame. Sau a sarit furtunul? De ce? L-ai agatat sau s-a rupt tot din neglijenta.
Berea nu a sarit singura pe pereti. Tot tu ai facut o miscare neglijenta.
Asa ca, ai grija de lucrurile din casa. Mai repara-le, mai intretine-le. Si mai ales fii mai atent la gesturile tale. Si fara nervozitati sau gesturi "barbatesti" adica dure si bruste. Fii om normal.

| Flamanzila a răspuns:

Trebuie sa faci putina analiza in actiunile pe care le faci si decizii, poate esti stresat, prea grabit, faci lucruri fara sa le gandesti in detaliu.
Arata mai mult cu un ginion creat decat daca ai avea ghinionul sa fii fulgerat de 7 ori intr o zi.