| NonZarek a întrebat:

Cum e sa fii balonat? Gen, ce simți?
Ma întrebam de multe ori când eram la doctor dacă ma simt balonat dar eu niciodată nu am înțeles expresia dacă ești balonat, cum ma simt dacă as fi balonat?
Fără hate, mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pisciutza19 a răspuns:

Balonați, -te, adj. Care este umflat (ca un balon). ♦ (Despre abdomen) Umflat de gazele acumulate în intestine; (despre oameni) cu abdomenul umflat. – V. balona. Cf. fr. ballonné. Adica gen sa ai senzatia de prea plin, burta umflata si gaze foarte multe gen scuza-mi expresia dar sa tragi aere multe sau sa ragai asta inseamna ca ai gaze.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca dai bășini asta te intreeba medicul, dar nu putea direct ci asa mai pe ocolite, esti balonat? Si tu daca nu stii termenul normal ca i ti era jenă sa il intrebi, deci data viitoare balonat este egal cu dai bășini?

| pisciutza19 a răspuns:

Da ceva de genul

| Anonim53220 a răspuns:

Adica daca te simti umflat in partea abdominala, ori ca ai gaze, ori ca ai nevoie la baie sa faci treaba mare (intelgi tu) ori din diferite motive intestinale

| marevna13 a răspuns:

Simti ca stomacul tau e un balon plin de aer care iti apasa pe plamani si nu poti sa respiri.